• Mobilita: ostrov Réunion - opis

     • V marci 2023 sme so skupinou žiakov zo sexty a kvinty vycestovali na exotický ostrov Réunion v Indickom oceáne.

       

      Táto mobilita sa uskutočnila v rámci projektu Erasmus+:

      L'EAU ... notre trésor en commun

      VODA ... náš spoločný poklad

      V projekte spracovávame tému „voda“ z rôznych uhlov pohľadu, s dôrazom na enviromentálne otázky. Žiaci spoznávajú a porovnávajú vodu v prírodnom prostredí kontinentálneho štátu (Slovensko) a ostrovnej krajiny (Réunion). Našim partnerom v projekte je COLLEGE TERRAIN FAYARD, Saint André, škola na ostrove Réunion ( pri Mauríciu) , ktorý je administratívnou súčasťou Francúzskej republiky.

                  Viacerí žiaci mali z takej ďalekej cesty ( najprv 2-hodinový let do Paríža a potom 11-hodinový let z Paríža na Réunion) a z neznámej krajiny na opačnej strane zemegule zmiešané pocity, neskrývali ani určité obavy. 

      Lety boli nakoniec úplne bezproblémové so všetkým komfortom, ktorý k tomu patrí. Prvé, čo sme zaregistrovali po prílete na ostrov Réunion, bolo páliace slnko a tropická horúčava. Na letisku nás čakali naši projektoví partneri. Od tohto momentu sme mali program bohatý, vyplnený projektovými aktivitami k téme voda, spoznávali sme nové kultúry, nových ľudí a prekrásnu prírodu. Navštívili sme i tamojšie školy, kde sme prezentovali náš projekt, našu školu, mesto a krajinu. Zároveň sme viackrát ukázali niečo z našich tradícii a folklóru.

      Veľkým zážitkom bol výlet na lávovú cestu, kde sme si urobili menší turistický výstup po stuhnutej láve zo sopky Piton de la Fournaise. Táto sopka je jednou z najaktívnejších činných sopiek. Sopku sme síce pre zvýšenú oblačnosť okolo krátera nevideli, ale bolo zaujímavé sledovať ako život (konkrétne paprade) po pár rokoch opäť vyhráva a nachádza si cestičku v dutinách lávy, ktorá stekala rovno do oceána. Navštívili sme i kostol Notre Dame des Laves, ktorý domáci obyvatelia pokladajú za zázrak, nakoľko v roku 1977 tiekla po okolí žeravá láva, ale tento kostol obišla a vôbec ho nezničila.

      Na záver mobility sme sa ešte zastavili v Paríži, aby sme si pozreli aspoň niektoré pamiatky, o ktorých sa na hodinách francúzštiny učíme.

      Všetci sme sa jednoznačne zhodli na tom, že sme prežili neskutočných desať dní, ktoré sú isto 

      zážitkom na celý život.

      Ostrov Réunion vnímame ako miesto s nádhernou očarujúcou tropickou prírodou a veľmi milými usmievavými ľuďmi, ktorí môžu byť celému svetu vzorom tolerancie a vzájomného rešpektu. Aj napriek tomu, že tu vedľa seba žijú ľudia rôznej farby pleti, rôznych kultúr praktizujúci rôzne náboženstvá, nemajú problém spolunažívať, organizovať spoločné pikniky a stretnutia. Z tohto očarujúceho miesta sme sa vrátili nabití silnou pozitívnou energiou, ktorú sme cítili počas pobytu pri každodennom kontakte s ľuďmi.

      V máji prídu naši priatelia k nám na Slovensko, veľmi sa už na nich tešíme.

      Pevne veríme, že ich ako hostitelia nesklameme a že sa im u nás bude páčiť minimálne tak, ako nám u nich.

      Stručný prehľad mobility a výberu fotiek nájdete na linku: 

      https://gymrk.edupage.org/a/leau--notre-tresor-en-commun?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQzOCZzdWJwYWdlPTA%3D

       

      Viac foto na našom FB