• Lednice - perla južnej Moravy

• Dňa 28.6.2022 sme so žiakmi prímy, kvarty a 1.B triedy navštívili zámok Lednice, najnavštevovanejšiu kultúrnu pamiatku v Českej republike.

Hneď po vstupe do Lednicko-valtického areálu nás očarili veľkolepé barokové koniarne, ktoré boli symbolom bohatstva a moci kniežacieho rodu Lichtenštajnovcov. Naše prvé kroky smerovali k zámku, v ktorom sme absolvovali prvú prehliadkovú trasu, reprezentačné sály, ktoré v minulosti slúžili k usporadúvaniu spoločenských akcií, plesov a bálov. Očarila nás krásna výzdoba salónov, kazetové stropy, pôvodné drevené obloženie v sálach a unikátne drevené vretenové schodisko.

Po ukončení prehliadky zámku sme v rámci osobného voľna objavovali krásy zámockého parku, v ktorom našu pozornosť upútala nádherná kvetinová výsadba a zámocká fontána. Napriek vysokým teplotám, niektorí z nás nedokázali v sebe potlačiť zvedavosť a vstúpili do takmer 93m dlhého zámockého skleníka, ktorý sa celoročne využíva ako zimná záhrada. Videli sme tu približne 205 druhov okrasných rastlín, ktoré pôvodne pochádzajú z trópov a subtrópov celého sveta.

Napriek tomu, že utorok bol horúcim letným dňom, spoločne sme absolvovali ešte krátku zastávku vo Valticiach. Prezreli sme si nádvorie zámku Valtice, ktoré nás utvrdilo v tom, že rod Lichtenštajnovcov je stále jedným z najbohatších kniežacích rodov v Európe. Unavení, no očarení veľkoleposťou Lednicko-valtického areálu sme sa v popoludňajších hodinách vracali domov.

Na záver by som chcela poďakovať všetkým žiakom, ktorí svojou disciplinovanosťou a dochvíľnosťou nám pomohli zvládnuť celý výlet.

Mgr. Zuzana Guothová, Mgr. Tatiana Dudrová, Mgr. Zuzana Dorníková