Tento piatok sme mohli u nás privítať absolventa našej školy Ing. Matúša Švichkého, ktorý je momentálne doktorandom na Vysokej škole chemicko-technologickej v Prahe. Matúš porozprával našim tretiakom o tom, čo všetko obnáša štúdium na vysokej škole, od povinností študenta až po možnosti mimoškolských aktivít a sebarealizácie. Študenti diskutovali takisto aj o vývoji liečiv na rakovinu alebo srdcovocievne ochorenia, ktorým sa Matúš prioritne venuje. Možno práve aj táto diskusia napomohla tretiakom pri výbere vysokej školy, a akým smerom sa môžu ďalej uberať. Táto beseda bola určite prínosná, za čo Matúšovi ďakujeme.
Mgr. Martin Valušiak
Beseda s Matúšom Švichkým, naším absolventom
Gymnazisti s olympijským posolstvom na ZŠ Dotyk
Dňa 27.2.2025 sa naši žiaci z 3.B a 3.A zúčastnili na ZŠ Dotyk milej slávnosti pri príležitosti blížiacej sa zimnej olympiády, ktorá sa bude v roku 2026 konať v Taliansku. Obe školy sa spojili pri šírení myšlienok olympionizmu. Naše gymnázium sa ešte minulý rok zúčastnilo projektu Pozdrav olympijským hrám 2024 v Paríži a žiaci ZŠ Dotyk sú zasa zapojení do projektu Snehová vločka - Pozdrav zimným olympijským hrám 2026 v Miláne a Cortine. Pozvanie na túto slávnosť prijala aj vynikajúca športovkyňa, paralympionička a držiteľka piatich medailí z letných paralympijských hier p. Alena Kánová.
Naši žiaci si na túto slávnosť pripravili krátky kultúrny program. Hneď v úvode zaznela francúzska pieseň a potom už na scénu prišiel Pierre de Coubertin, zakladateľ moderných olympijských hier. V dvojjazyčnej scénke – vo francúzštine a v slovenčine, nám vysvetlil pôvod starovekých hier, a tiež to, čo ho viedlo k ich obnoveniu. Malí diváci sa vďaka krátkym ukážkam našich tretiakov dozvedeli, ktoré sú hlavné symboly olympijských hier. Po skončení programu nasledovala beseda s p. Kánovou, kde sme sa všeličo zaujímavé o živote tejto významnej športovej osobnosti dozvedeli.
Mgr. Zuzana Kurová
6
Prevencia kybernetických hrozieb na Gymnáziu v Ružomberku
V dňoch 11., 12. a 13. marca 2025 sa na Gymnáziu v Ružomberku uskutočnila séria preventívnych programov zameraných na bezpečnosť na internete, ktoré sa konali pre žiakov tried 1.P, 2.P, 3.P, 4.P, 1.A a 1.B. Programy sa uskutočnili pod vedením pani Mgr. Lindy Zuzákovej, ktorá sa venuje prevencii a výchove mladých ľudí k zodpovednému správaniu na internete.
Prvá aktivita, Kyberpríbeh 1 - Bezpečnosť na internete, sa zameriavala na šírenie osvety o bezpečnom a etickom používaní moderných technológií, ako sú internet a mobilné telefóny. Cieľom besedy bolo informovať žiakov o rizikách, ktoré číhajú v virtuálnom priestore, a poskytnúť im praktické rady, ako sa vyhnúť potenciálnym nebezpečenstvám. Stretnutia prebiehali v skupinách, pričom každá skupina mala 15 až 25 žiakov a trvala 90 minút.
Tento preventívny program využíva inšpiráciu z komiksového seriálu Wizard, ktorý žiakom prostredníctvom príbehov vysvetľuje, aké nebezpečenstvá môžu na internete číhať, a aké pravidlá je potrebné dodržiavať pri jeho používaní. Program sa nesnaží odradiť žiakov od používania technológií, ale skôr ich vedie k tomu, ako ich používať bezpečne, zodpovedne a eticky. Snahou je podporiť pozitívne využívanie internetu, napríklad pre učenie sa nových vecí, objavovanie a rozvoj tvorivosti.
Hlavným cieľom besedy bolo naučiť žiakov správne a bezpečne využívať moderné technológie, a to v duchu netikety, teda pravidiel správania na internete. Program sa tiež zameral na zvýšenie informovanosti o nebezpečenstvách virtuálneho sveta a poskytol praktické návody, ako sa chrániť pred potenciálnymi hrozbami, ako sú kyberšikana, zneužívanie osobných údajov a ďalšie riziká spojené s internetom a mobilnými telefónmi.
Medzi podciele programu patrilo:
- Výchova k zodpovednému správaniu na internete a k etickému používaniu technológií.
- Zvýšenie informovanosti o nebezpečenstvách, ktoré so sebou prináša používanie internetu.
- Formovanie pozitívnych názorov a postojov k bezpečnému a zodpovednému používaniu technológií.
- Vedenie žiakov k zodpovednosti za svoje správanie na internete a zmena rizikových vzorcov správania.
Preventívne programy, ktoré sa konali na našom gymnáziu, zohrali kľúčovú úlohu v rozvoji digitálnej gramotnosti medzi našimi žiakmi a pomohli im lepšie pochopiť riziká spojené s internetom. Rovnako dôležité je, že žiaci získali praktické nástroje a vedomosti, ktoré im pomôžu nielen v každodennom používaní technológií, ale aj pri ochrane svojej osobnej bezpečnosti online. Ďakujeme pani Mgr. Linde Zuzákovej za odborné vedenie týchto aktivít a tešíme sa na ďalšie podobné iniciatívy v budúcnosti.
Mgr. Alexandra Nemčeková
Chcem byť ITečkárom?
V pondelok 10.03.2025 sa na našej škole uskutočnila zaujímavá beseda s názvom Chcem byť ITečkárom?, ktorá žiakom druhého ročníka a sexty priblížila svet informačných technológií a rôznych IT profesií.
Besedu viedol náš bývalý žiak Ing. Radovan Lupták, projektant AI riešení pre deti a pedagóg, ktorý žiakom porozprával o svojej profesionálnej dráhe, priblížil svet IT a predstavil možnosti, ktoré tento odbor ponúka. Okrem toho zabezpečil aj online spojenie s dvoma odborníčkami z oblasti informačných technológií.
Ing. Kristýna Rolník Viktorová, IT analytička v českej banke, priblížila žiakom svoju prácu, ktorá spočíva v analyzovaní a navrhovaní riešení pre bankový sektor. Následne sa podelila o svoje skúsenosti Ing. Denisa Nováčková, UX/UI špecialistka, ktorá sa venuje navrhovaniu užívateľských rozhraní a zlepšovaniu používateľského komfortu pri práci s digitálnymi produktmi.
Na záver besedy náš žiak Matúš Gromnica predstavil, čo sa dá naučiť a objaviť na seminároch z informatiky, ktoré sa konajú na našom gymnáziu. Žiakom tak poskytol pohľad na možnosti, ktoré im informatika môže ponúknúť už počas štúdia.
Veľmi pekne ďakujeme všetkým hosťom za ich čas a cenné informácie. Veríme, že beseda bola pre žiakov inšpiráciou a motiváciou k objavovaniu sveta IT!
Mgr. Kristína Šepeľová