• Raz naživo viac ako 100-krát v knihe - ukážka pitvy ​​​​​​

     • Srdce, pľúca, mozog, pečeň, obličky, slezina... To všetko, a ešte oveľa viac, si mali možnosť naživo pozrieť vybraní žiaci 4.A, 4.B a oktávy, ktorí sa v utorok 7.2.2023 zúčastnili ukážky pitvy ošípanej na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Nielenže si mali možnosť oprášiť svoje nadobudnuté vedomosti o stavbe a fungovaní jednotlivých orgánov, ale dostali aj príležitosť chytiť do ruky skalpel a sami sa zúčastniť skúmania ich vnútornej stavby. Všetko bolo ešte doplnené aj rôznymi zaujímavosťami.

      „Obohacujúce, vynikajúce, obrovská skúsenosť, zážitkové učenie, mohli by sme chodiť aj každý týždeň, zopakujme si to...“ Takto hodnotili naši budúci maturanti túto akciu. Veríme, že nadobudnuté skúsenosti využijú pri blížiacej sa maturite, ako aj pri svojom vysokoškolskom štúdiu. Ďakujeme MVDr. Gabriele Hrkľovej, PhD. a p. Silvii Lukáčovej z katedry biológie a ekológie KU v Ružomberku za poskytnutú príležitosť rozšíriť teoretické informácie o nezabudnuteľnú praktickú skúsenosť.

                                                                                                                                          Mgr. Zuzana Dorníková

       

      viac fotiek na našom FB

    • Olympiáda vo francúzštine - krajské kolo
     • Olympiáda vo francúzštine - krajské kolo

     • Dňa 6.februára sme sa zúčastnili krajského kola Olympiády vo francúzskom jazyku.

      Po dvoch rokoch pandémie sa uskutočnilo opäť prezenčnou formou na Bilingválnom francúzsko-španielskom gymnáziu v Žiline.

      Z našej školy sa zúčastnili krajského kola traja žiaci:

      Simona Jančiová (sekunda) – kategória 1.A

      Šimon Ševčík  (sexta) – kategória 2.A

      Terézia Brtková  (oktáva) – kategória 2.B

      Študenti boli veľmi úspešní, všetci sa vo svojej kategórii umiestnili na 3.mieste.

      Tento úspech nás teší o to viac, že ráno nebolo jednej študentke veľmi naklonené. Takmer sa na olympiádu nedostavila, keďže zmeškala ranný vlak. Našli sme však spôsob, ako sa dopravila na miesto konania. Nakoniec nielenže olympiádu stihla, ale sa aj umiestnila na medailovej pozícii. Takže ten ranný stres, ktorým deň začínal, stál zato 😊 .

      Všetkým trom francúzštinárom gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu.

      Mgr. Bc. Iveta Kmeťová

     • Kocúrkovo

     • Divadelná hra od Jána Chalupku v SND

      Naše študentstvo, ako ich nazývajú recenzenti SND, sa v utorok 7. februára 2023 zúčastnilo divadelného predstavenia Kocúrkovo a oboznámilo sa tak s tvorbou Jána Chalupku zo širšieho pohľadu.

      Keďže ani my sme netušili, ako bude vyzerať spracovanie tejto, povedzme si úprimne, náročnejšej hry, nakoniec nás prekvapil  spôsob "montáže" troch Chalupkových hier:  Kocúrkovo, Trinásta hodina a Trasorítka. Nedočkali sme sa tradičnej veselohry s ľúbostnou zápletkou s národnoobrodenenckým pozadím. Občas nám to pripomínalo mix 70. rokov kombinovaný s Mŕtvou nevestou Tima Burtona, pretože aj Chalupka prežil osudovú lásku, na ktorú sa v podaní Roberta Rotha na javisku díva zo svojej učiteľskej katedry, ale už sa s ňou nikdy nestretne. 

      Tento moderný počin si boli v Bratislave pozrieť študenti kvarty, kvinty a 1.B

      Tešíme sa opäť nabudúce.

       

      Mgr. Daniela Kudličková

       

      fotky na našom FB

    • Krajské kolo OĽP
     • Krajské kolo OĽP

     •      Naša škola sa aj v tomto školskom roku 2022/2023 zapojila do súťaže Olympiáda ľudských práv. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch rokov školské aj krajské kolo  prebiehalo prezenčne. 9. februára 2023 sa konalo krajské kolo 25. ročníka Olympiády ľudských práv a 5. ročníka ceny prof. M. Kusého OĽP v Žiline na Gymnáziu sv. Františka z Assisi. Naše Gymnázium reprezentovala Natália Kurcinová z oktávy. Mala možnosť preveriť si svoje vedomosti  v písomnom teste. Na celoslovenské kolo OĽP nepostúpila. Domov si odniesla diplom riešiteľa krajského kola 25. ročníka OĽP. Spestrením súťaže bola beseda so sudcom Krajského súdu v Žiline JUDr. Róbertom Urbanom. Študentom stručne popísal sústavu všeobecných súdov. Osobitne sa venoval Ústavnému súdu SR. Sudca JUDr. Urban odborne odpovedal aj na množstvo otázok od študentov. Ďakujem Natálii Kurcinovej za reprezentáciu školy a prajem veľa úspechov v jej ďalších aktivitách.

                                                      Mgr. Tomajková Ivana

     • Okresné kolo v basketbale študentov

     • Dňa 27.1.2023 sa v športovej hale T-18 odohralo okresné kolo v basketbale študentov stredných škôl. Turnaja sa zúčastnili 4 stredné školy a hralo sa systémom každý s každým. Naši chlapci po bojovných a kvalitných výkonoch vyhrali všetky tri zápasy a zaslúžene postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční 23.3.2023 v Ružomberku.

      GŠM - Stredná odborná škola - polytechnická ( 6:5 )

      GŠM - Obchodná akadémia ( 9:7 )

      GŠM - Gymnázium sv. Andreja ( 24:6 )

      Víťazné družstvo: Radoslav Dujava, Róbert Hazucha, Filip Klačko, Samuel Dutka, Matúš Škoda,  Matej Chlepko, Lukáš Jarina, Alexander Jaššo, Richard Rázga

      Chlapcom gratulujeme a držíme palce v krajskom kole.

      viac fotiek na našom FB

      Mgr. Jakub Koreň

     • Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku

     • 19.1.2022 sa konalo okresné kolo 33. ročníka Olympiády v anglickom jazyku. Naši zástupcovia v ňom dosiahli nasledovné umiestnenia:

       

      Kategória 1B: 2. miesto Jakub Machajdík  4.P

      Kategória 2A: 2. miesto Lukáš Schmidt 6.P

      Kategória 2B: 2. miesto Richard Kulich 4.A

       

      Chalani gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy!

      PhDr. Martin Karkošiak

     • Okresné kolo v basketbale študentiek SŠ

     • Dňa 26.01.2023 sa športová hala T-18 stala dejiskom okresného kola v basketbale študentiek SŠ. Do súťaže sa prihlásili 3 školy, ktoré bojovali o postup do krajského kola. Od prvej chvíle boli naše študentky jasným favoritom a svoje hráčske skúsenosti potvrdili v obidvoch zápasoch.

      Obchodná akadémia : Gymnázium Š. Moyzesa (8:21)

      SZŠ M.T.Schererovej : Gymnázium Š. Moyzesa (2:37)

      Víťazstvo a postup do krajského kola si vybojovalo družstvo v zložení:

      I.A

      1. Hanáková Lucia

      2. Jarinová Veronika

      3. Štefančová Mária

      II.B

      4. Kajdová Nella

      5. Horváthová Alexandra

      IV.A

      6. Brózová Ema

      7. Kubáňová Dorota

      8. Timková Tamara

      9. Lukáčová Vanesa

      10. Švárna Lenka

      IV.B

      11.Kósová Henrieta

      12. Stopiaková Sofia

      Dievčatám blahoželáme a držíme palce v ďalších kolách súťaže.

       

      Mgr. Bogniarová Monika

       

      viac fotiek na našom FB

    • Sie kamen, sahen und siegten! Prišli, videli a zvíťazili!
     • Sie kamen, sahen und siegten! Prišli, videli a zvíťazili!

     • Parafrázujúc výrok slávneho Caesara by sme takto mohli zhrnúť úspech našich študentov v okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku, ktoré sa konalo v stredu 18.1.2023.                                                           

      V silnej konkurencii obstáli na jednotku.

      V kategórii 1B získal 1. miesto Jakub Machajdík z kvarty a 3. miesto Gabriela Pagáčová tiež z kvarty.

      V kategória 2A sa na 1. mieste umiestnil Richard Juhás zo sexty.

      Víťazom srdečne gratulujeme a Jakubovi s Richardom držíme palce pri reprezentovaní našej školy v krajskom kole ONJ. "Toi,Toi,Toi"                                                    

      Mgr. Stanislava Karkošiaková

    • Život v stredoveku a novoveku na Liptove
     • Život v stredoveku a novoveku na Liptove

     •      Dňa 16. 01. 2023 študenti sekundy navštívili Liptovské múzeum v Ružomberku. Absolvovali vzdelávací program v expozícii Feudalizmus na tému Život v stredoveku a novoveku na Liptove. Pútavým výkladom od  pani Mgr. Druskovej si osvojili poznatky o živote v stredoveku a novoveku v Ružomberku a okolí. Spestrením výkladu bola expozícia hmotných historických prameňov z obdobia feudalizmu. Osobitnú pozornosť študenti venovali stredovekým hradom a to: hradu Liptov, hradu Likava a hradu Hrádok. Dozvedeli sa o vzniku prvých miest na Liptove,  mestských privilégiách aj o baníckych tradíciách na Liptove. Súčasťou komentovanej prehliadky bolo rozprávanie obohatené krátkymi povesťami o hradoch. Exkurzia v Liptovskom múzeu mala interaktívny charakter. Na záver študenti sekundy vypĺňali vedomostný kvíz, v ktorom si mohli preveriť nadobudnuté vedomosti. Každý študent si odniesol "malého sprievodcu expozíciou", doplnkový učebný text, ktorý slúži ako dobrá vyučovacia pomôcka.  

           Ďakujem Mgr. Druskovej za spestrenie klasickej formy vyučovania dejepisu.

                                                 Mgr. Tomajková

          

       

    • Školské kolo olympiády vo francúzštine
     • Školské kolo olympiády vo francúzštine

     • V decembri sa uskutočnilo na našom gymnáziu školské kolo olympiády vo francúzskom jazyku. Zapojili sa žiaci v troch rôznych kategóriách.

      Víťazmi a postupujúcimi do krajského kola sú Simona Jančiová zo sekundy v kategórii 1A, Šimon Ševčík zo sexty v kategórii 2A a Terézia Brtková z oktávy v kategórii 2B.

      Víťazom gratulujeme a želáme veľa úspechov v ďalšom kole olympiády. Naša pochvala rovnako patrí aj všetkým ostatným zúčastneným žiakom.

      Mgr. Zuzana Švecová

       

    • Konzultačné popoludnie
     • Konzultačné popoludnie

     • Dňa 12. januára 2023 (štvrtok) v čase od 14.30 do 16.30 hod. sa uskutoční konzultačné popoludnie pre rodičov a zákonných zástupcov žiakov našej školy.

      Počas neho môžete konzultovať s triednymi učiteľmi a s jednotlivými vyučujúcimi priebežné študijné výsledky, správanie a dochádzku svojich detí v prvom polroku školského roka 2022/2023.

     • Štúdium v USA

     • Dňa 22.12.2022 sa uskutočnila prednáška s pánom Peťom Gajdošom ohľadom ročného štúdia v USA na nasledujúci školský rok 2023/2024. Študenti najmä prvého, druhého ročníka, kvinty a sexty budú mať možnosť prihlásiť sa o štipendium GBE Foundation. Všetky potrebné informácie nájdete v priloženej prezentácii. V prípade otázok kontaktujte svojho učiteľa anglického jazyka.

      Mgr. Tatiana Dudrová

    • Pokojné Vianoce a šťastný nový rok 2023
     • Pokojné Vianoce a šťastný nový rok 2023

     •  Vianoce krásne a čisté ako sneh,
       na stole nech všetkým ľuďom rozvoniava oblátka a med.
       Nech každé srdiečko sťa oheň zahorí,
       všetkých ľudí nech láska a dobro naplní.


       Nielen na Vianoce a na Nový rok,
       ale počas všetkých dní

      želáme Vám úspešný a šťastný nový rok 2023.  

      Vedenie školy

    • PYTAGORIÁDA
     • PYTAGORIÁDA

     • Dňa 8.12.2022 sa 48 žiakov našej školy zúčastnilo školského kola matematickej Pytagoriády .

      Žiaci riešili zaujímavé úlohy, ktoré preverili ich matematické schopnosti.

      Súťažné kolo spočíva v riešení súboru 15 úloh počas 60 minút.

      Každý správny a úplný výsledok úlohy je hodnotený jedným bodom.

      V prípade, že súťažiaci získa aspoň 10 bodov za správne riešenia úloh, sú každé jeho ušetrené 4 celé minúty do 60 minút hodnotené  1 bodom.

      Najlepší riešitelia:

      Kategória P6 (trieda príma) :

      1. Tomáš Žihlavník

      2. Tomáš Húska

      3. Tomáš Gurega

      Ďalší úspešní riešitelia:

      Natália Němcová, Matias Pasch, Ľubomír Bačkor, Barbora Dorková,

      Monika Šindléryová, Sára Odleváková

      Kategória P7 (trieda sekunda) :

      1. Simona Jančiová

      2. Alžbeta Svrčanová

      3. Emma Krajčiová

      Ďalší úspešní riešitelia:

      Valentína Buntová, Bianka Baloghová

      Kategória P8 (trieda tercia):

      1. Dorota Pitáková

      2. Nela Puskeilerová

      3. Natália Lukáčová 

      Ďalší úspešní riešitelia:

      Samuel Šaray, Matúš  Cíbík, Dorota Cíbiková, Liana Resutíková, Norbert Hoferica

       

      Úspešným riešiteľom gratulujeme a držíme palce v okresnom kole.

       

      Mgr. Katarína Krajníková

    • Tretie miesto pre Simonu Koreňovú
     • Tretie miesto pre Simonu Koreňovú

     •      V pondelok 12. 12. 2022 reprezentovala Simona Koreňová, študentka oktávy, našu školu na Medzigeneračnom šachovom turnaji pre žiakov stredných škôl a seniorov z Centier sociálnych služieb zo Žilinského samosprávneho kraja. Súťaž organizovala  Sekcia pre mládež ŽSK. Šachový turnaj sa konal v priestoroch Centra voľného času v Žiline. Simona si vybojovala pekné tretie miesto v kategórii mládež. Dokázala konkurovať 24 súťažiacim. Hralo sa na 7 kôl. Naša študentka mala možnosť porovnať svoje šachové zručnosti so seniormi ale aj so svojimi rovesníkmi. Blahoželáme Simona!

                                                                Mgr. Tomajková Ivana

       

    • „Ako 2 Alibaby a 52 zbojníkov obliehalo adventnú Viedeň“
     • „Ako 2 Alibaby a 52 zbojníkov obliehalo adventnú Viedeň“

     • V jeden decembrový štvrtok sa vybralo 52 „zbojníkov“ (rozumej tretiakov a druhákov našej školy) spolu s dvomi Alibabami - p. Karkošiakovou a p. Laukovou v skorých ranných hodinách na inváziu, pardon, vlastne poznávaciu exkurziu do Viedne.

      Ich ostražitému oku nemohli ujsť najznámejšie viedenské architektonické skvosty, vrátane Belvederu, Hofburgu, Parlamentu, Dómu sv. Štefana, Chrámu sv. Petra či exoticky znejúceho Domu bez mihalníc.

      Množstvo lákavej potenciálnej koristi v podobe slávnych oku i duši lahodiacich obrazov v príjemnom zámockom komplexe Belveder a zaujímavých exponátov v Umeleckohistorickom múzeu nás nenechali chladnými a veruže sme museli zápasiť s našou zbojníckou cťou, aby sme zanechali zážitok aj budúcim návštevníkom.

      V podvečer sa príjemne unavená družina kochala pohľadom na vianočnú výzdobu vo viedenských uliciach a na vianočných trhoch, pričom srdiečkami, snehuliakmi či červeno-bielymi cukrovými tyčinkami dekorované stromy v Radničnom parku v nej spolu s pečenými zemiačikmi či gaštanmi vyvolávali priam rozprávkové pocity.

      Vďaka pekným zážitkom, milým darčekom a, priznajme si, aj trochu uboleným nohám :-) tak rýchlo na túto vydarenú výpravu nezabudneme.

       

      Mgr. Stanislava Karkošiaková

       

      viac fotiek na našom FB

       

     • Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši

     • 7. 12. 2022 navštívila trieda 2. B Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.  Expozícia sa nachádza v historických priestoroch prvého stoličného domu na Námestí osloboditeľov.

      Naša prehliadka začala v pivničných priestoroch Mikulášskej mučiarne, kde sú vystavené dokumenty, týkajúce sa súdu nad legendárnym slovenským zbojníkom Jurajom Jánošíkom, ktorý sa odohral  16. a 17. marca 1713 v Liptovskom Mikuláši. Vystavené sú tu aj dobové kresby mučenia a mučiace nástroje, ktoré navodzujú atmosféru doby, keď súčasťou súdnych procesov bolo mučenie. Medzi nástrojmi vyniká dereš, ktorý si vyskúšali aj naši študenti, ale aj škripec, španielska čižma, palečnica a kliešte na vytrhávanie jazyka.

      Z pivnice sme sa presunuli na poschodie budovy, kde sú vytvorené zaujímavé expozície, ktoré nám priblížili históriu mesta a osobnosti Liptovského Mikuláša. Nahliadli sme do izby romantického básnika Janka Kráľa a prezreli sme si historickú knižnicu, ktorá ukrýva mnohé vzácne diela. Na záver sme si vypočuli zaujímavé informácie z obdobia 2. svetovej vojny.

      Súčasťou exkurzie bola aj prehliadka synagógy, v ktorej múzeum prezentuje históriu kedysi početnej mikulášskej židovskej komunity.  

     • Prerušenie školského vyučovania

     •  

      Vedenie Gymnázia, Š. Moyzesa 21, Ružomberok,

      Vám týmto oznamuje, že v súlade s Metodickým usmernením MŠVVaŠ SR č.15/2005 a s odporúčaním RÚVZ v Liptovskom Mikuláši a po dohode so zriaďovateľom školy, Žilinským samosprávnym krajom, na základe zvýšeného výskytu chrípky a akútnych respiračných ochorení u žiakov, sa v Gymnáziu v Ružomberku

       

      PRERUŠUJE  výchovno-vzdelávací proces

      od 13.12.2022 do 16.12.2022 vrátane.

       

      Vyučovanie sa obnoví dňa 19.12.2022 podľa riadneho rozvrhu hodín.

       

      Obedy v školskej jedálni budú vydávané len cez výdajné okienko v čase 11:00 - 12:30 hod.

      Mgr. Bc. Iveta Kmeťová

      riaditeľka školy

    • Návšteva Liptovského múzea v Ružomberku
     • Návšteva Liptovského múzea v Ružomberku

     •  

      Vedeli ste, že naše múzeum v Ružomberku tento rok oslávilo okrúhle 110. narodeniny? Alebo že aj vy môžete rozšíriť muzeálnu zbierku exponátov o nejaký vzácny exemplár?

      Toto bola len časť z množstva zaujímavých informácií, ktoré sme sa dozvedeli v piatok 9.12.2022, keď sme s maturantkami z dejepisu, i keď v trošku chorobou preriedenej zostave, navštívili Liptovské múzeum v Ružomberku. V rámci vzdelávacieho programu Múzeum ako ho nepoznáme sme sa s ním oboznámili bližšie, dozvedeli sme sa, čo je jeho úlohou a čo všetko zahŕňa práca v ňom.

      Múzejná pedagogička Mgr. Ľubica Drusková nám sprostredkovala informácie o jednotlivých pracovných pozíciách zamestnancov múzea a v rámci zaujímavostí nám potvrdila napr. aj to, že starí rodičia mali pravdu, keď nám v detstve nechceli dovoliť hladkať vypchatú sojku vystavenú doma na chodbe. Tiež sme sa dozvedeli, komu za vznik múzea a jeho rozsiahly zbierkový fond vďačíme i to, či a ako sa môžu milovníci histórie v múzeu zamestnať.  

      Ďakujeme pani Druskovej za pútavé rozprávanie, všetky nové zaujímavé informácie, ako aj sprevádzanie vybranými expozíciami. Tešíme sa na opätovnú návštevu Liptovského múzea v novom roku.

       

      Mgr. Stanislava Karkošiaková

       

      viac fotiek na našom FB