• Okresné kolo chemickej olympiády

     • Dňa 30.03.2023 sa uskutočnilo okresné kolo chemickej olympiády, kat. D, ktorého sa po úspešnom zvládnutí školského kola zúčastnili žiaci kvarty Gabriela Pagáčová a Matúš Podskuba. Absolvovali teoretickú aj praktickú časť a overili si tak svoje vedomosti a zručnosti z chémie. Súťažili v silnej konkurencii „chemikov“, v ktorej sa im podarilo získať:

      2. miesto: Gabriela Pagáčová (4.P)

      3. miesto: Matúš Podskuba (4.P)

       

      Srdečne gratulujeme!

                                                                                                                                   Mgr. Zuzana Dorníková

    • Olympiáda kritického myslenia - krajské kolo úspešné aj pre našich súťažiacich
     • Olympiáda kritického myslenia - krajské kolo úspešné aj pre našich súťažiacich

     • Dňa 28. marca 2023 sa uskutočnilo online krajské kolo Olympiády kritického myslenia. Z okresného kola do neho postúpilo z našeho gymnázia 6 študentov a ani v hustej konkurencii 242 súťažiacich zo Žilinského kraja sa nestratili. Najlepšie sa darilo Dávidovi Fedorekovi z III.A triedy (11. - 12. miesto) a Martinovi Blaškovi z IV.B triedy (13. - 15. miesto). Gratulujeme a za výbornú reprezentáciu školy ďakujeme aj ostatným zúčastneným (Natália Valachová, Benjamín Jackanín, Juraj Bartánus a Jozef Moravčík - všetci z IV.B triedy)

      PhDr. Martin Karkošiak

       

       

    • PYTAGORIÁDA okresné kolo
     • PYTAGORIÁDA okresné kolo

     • Dňa 21.3.2023 sa konalo okresné kolo Pytagoriády – matematickej súťaže,

      v ktorej ide o rýchle a pritom bezchybné riešenie príkladov.

      Našu školu úspešne reprezentovali:

       Kategória P6 (trieda príma)

       Ľubomír Bačkor     2. miesto

      Kategória P8 (trieda tercia)

       Dorota Pitáková     3. miesto

       

      Úspešnými riešiteľmi boli aj

      P8: Matúš Cíbik, Dorota Cíbiková

      P7: Simona Jančiová, Emma Krajčiová

      P6: Tomáš Húska, Barbora Dorková, Tomáš Žihlavník

       

      Všetkým srdečne blahoželáme.

                                                                                            Mgr. Katarína Krajníková

    • Ocenenie pedagogickej práce
     • Ocenenie pedagogickej práce

     • Mgr. Ivana Tomajková a Mgr. Monika Šindléryová

      ocenené pri príležitosti Dňa učiteľov 2023 za vynikajúcu pedagogickú prácu.

      Status a práca pedagógov v dnešnej dobe sú často nedocenené. Pôsobenie pedagógov nie je len v oblasti vzdelávania, nezanedbateľná je tu výchovná činnosť učiteľa na žiaka. Každý, kto strávil za katedrou aspoň nejaký čas, vie, že táto práca vytvára veľký psychický tlak. Preto je dôležité nielen finančné ohodnotenie učiteľov, ale i morálne ocenenie ich práce.  

      Dňa 28.marca 2023 si ocenenie z rúk primátora mesta Ružomberok prevzala Mgr. Monika Šindléryová. Jej vynikajúce odborné vedomosti, tvorivý a ľudský prístup ku študentom z nej robia výborného pedagóga. Dbá nielen o odborný rast mladých ľudí, ale aj o ich morálny a mravný rozvoj. Študenti pod jej vedením dlhodobo dosahujú vynikajúce výsledky v maturitných skúškach, prijímacích pohovoroch na vysoké školy, zúčastňujú sa chemickej a biologickej olympiády. Viackrát organizovala na Gymnáziu krajské kolo chemickej olympiády. Študentom sa venuje obetavo, každoročne vedie krúžky záujmovej činnosti z chémie a biológie. Vďaka trpezlivosti, precíznosti a zmyslu pre spravodlivosť je rešpektovaným pedagógom a kolegom. Zadané úlohy plní veľmi zodpovedne a tvorivo.

      Dňa 13. apríla 2023 si ocenenie z rúk predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja prevzala Mgr. Ivana Tomajková. Je autorkou projektu Týždeň finančnej gramotnosti. Roky úspešne pripravuje študentov na Dejepisnú olympiádu, Olympiádu ľudských práv, Ekonomickú olympiádu, Finančnú olympiádu, Finnkvíz, na súťaž „Simulované rokovanie národného parlamentu“ a Expert geniality show. Pravidelne organizuje besedy a prednášky zamerané na finančnú gramotnosť a na trestnoprávnu zodpovednosť mladých ľudí. Organizuje exkurzie na Okresnom súde v Ružomberku, na Obvodnom oddelení policajného zboru v Ružomberku, exkurzie do NRSR, exkurzie do Osvienčimu a mnohé iné. Ide o aktívnu kolegyňu, ktorá prijíma výzvy a spolu so študentami sa zapája do rôznych akcií. Žiaci ju pokladajú za pani učiteľku, ktorá síce veľa vyžaduje, ale pritom je spravodlivá a má k nim ľudský prístup.

      Obom kolegyniam srdečne gratulujeme a prajeme ešte veľa rokov úspešnej pedagogickej činnosti.

      Mgr. Bc. Iveta Kmeťová

      riaditeľka školy

    • Triedne schôdze Rady rodičov
     • Triedne schôdze Rady rodičov

     • Rada rodičov a vedenie školy pozývajú všetkých rodičov a zákonných zástupcov na triedne schôdze RR, ktoré sa uskutočnia dňa 18.apríla 2023 ( utorok) o 15. 30 hod.

      Po ich ukončení budú mať rodičia možnosť oboznámiť sa s priebežnými študijnými výsledkami, správaním a dochádzkou svojich detí.

      Tešíme sa na stretnutie s Vami.

                                                                                      Mgr. Bc. Iveta Kmeťová

                                            riaditeľka školy

     • LAST WISH

     •  

      Dňa 12.4. 2023 sa triedy 4.P, 5.P, 6.P, 1.A, 1.B, 2.A a 2.B zúčastnili anglického divadelného predstavenia s názvom LAST WISH vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku.

      Činoherná anglicko-slovenská divadelná inscenácia bola organizovaná profesionálnym neštátnym divadlom Divadelné centrum a odohraná jeho hercami.

      Ich príbeh LAST WISH bol aj napriek pesimisticky znejúcemu názvu humorný. Herci sa nechali inšpirovať rozprávkou Jana Wericha Kráľ mal troch synov, a určite sa nejednalo o humor čierny, ale práve naopak. Posledné želanie Pána Kinga totiž pripravilo jeho potomkom skutočný oriešok, s ktorým sa každý z nich popasoval podľa svojich schopností.

       

      Mgr. Alexandra Nemčeková

       

     • Naši bývalí absolventi sa prišli podeliť o svoje skúsenosti s terajšími študentmi gymnázia

     •  

       

      Dňa 5. apríla 2023 sme na našej škole privítali našich bývalých absolventov: Ing. Radovana Luptáka (IT analytik, IT manager, učiteľ INF a programovania, Lektor AI) a Bc. Olivera Chmelického (programátor, vývojár), ktorí pre žiakov 2. ročníka a sexty   pripravili prednášku zo sveta IT s názvom Chcem byť IT-čkárom? Úvod do sveta IT profesií.

      Obaja hostia predstavili svet IT z pohľadu svojich profesií, taktiež priblížili študentom štúdium na vysokej škole so zameraním na informačné technológie a následne predstavili širokú škálu uplatnenia absolventov IT odborov v praxi.

      Ďalším hosťom prednášky bol aj Bc. Martin Lupták, ktorý sa do prednášky zapojil svojím online vstupom a porozprával študentom o svojom pôsobení v IT sektore ako systémový špecialista.

      Všetci traja absolventi nášho gymnázia zdôraznili našim terajším študentom dôležitosť štúdia informačných technológií na VŠ pre potrebu uplatnenia sa v IT sektore. Upriamili ich pozornosť na fakt, že IT nie je len o programovaní a že napriek skutočnosti, že ide o náročný odbor, usilovnosťou sa dá dosiahnuť veľa.

      Naši hostia mali pre študentov pripravené aj interaktívne aktivity, ktoré boli príjemným tematickým spestrením prednášky. Študentom poskytli aj množstvo tipov (bezplatné online zdroje), vďaka ktorým sa môžu sami zdokonaľovať v programovaní alebo si otestovať svoje IT zručnosti a zistiť, či majú logické myslenie, ktoré je potrebné pri práci v IT sektore.

      Veríme, že táto prednáška bola pre študentov prínosom v rozšírení si obzorov týkajúcich sa IT profesií a že niektorých z nich motivovala dať do budúcna IT v štúdiu šancu.

      Veľká vďaka patrí našim úspešným absolventom za ich inšpiratívnu prednášku a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

       

      Mgr. Lucia Dzurendová

       

      Viac fotiek nájdete na našom FB

    • Erasmus+ : Ostrov Réunion
     • Erasmus+ : Ostrov Réunion

     • V marci 2023 sme so skupinou žiakov zo sexty a kvinty vycestovali na exotický ostrov Réunion v Indickom oceáne.

      Táto mobilita sa uskutočnila v rámci projektu Erasmus+:

      L'EAU ... notre trésor en commun

      VODA ... náš spoločný poklad

      V projekte spracovávame tému „voda“ z rôznych uhlov pohľadu, s dôrazom na enviromentálne otázky. Žiaci spoznávajú a porovnávajú vodu v prírodnom prostredí kontinentálneho štátu (Slovensko) a ostrovnej krajiny (Réunion). Našim partnerom v projekte je COLLEGE TERRAIN FAYARD, Saint André, škola na ostrove Réunion ( pri Mauríciu) , ktorý je administratívnou súčasťou Francúzskej republiky.

                  Viacerí žiaci mali z takej ďalekej cesty ( najprv 2-hodinový let do Paríža a potom 11-hodinový let z Paríža na Réunion) a z neznámej krajiny na opačnej strane zemegule zmiešané pocity, neskrývali ani určité obavy. 

      Lety boli nakoniec úplne bezproblémové so všetkým komfortom, ktorý k tomu patrí. Prvé, čo sme zaregistrovali po prílete na ostrov Réunion, bolo páliace slnko a tropická horúčava. Na letisku nás čakali naši projektoví partneri. Od tohto momentu sme mali program bohatý, vyplnený projektovými aktivitami k téme voda, spoznávali sme nové kultúry, nových ľudí a prekrásnu prírodu. Navštívili sme i tamojšie školy, kde sme prezentovali náš projekt, našu školu, mesto a krajinu. Zároveň sme viackrát ukázali niečo z našich tradícii a folklóru.

      Veľkým zážitkom bol výlet na lávovú cestu, kde sme si urobili menší turistický výstup po stuhnutej láve zo sopky Piton de la Fournaise. Táto sopka je jednou z najaktívnejších činných sopiek. Sopku sme síce pre zvýšenú oblačnosť okolo krátera nevideli, ale bolo zaujímavé sledovať ako život (konkrétne paprade) po pár rokoch opäť vyhráva a nachádza si cestičku v dutinách lávy, ktorá stekala rovno do oceána. Navštívili sme i kostol Notre Dame des Laves, ktorý domáci obyvatelia pokladajú za zázrak, nakoľko v roku 1977 tiekla po okolí žeravá láva, ale tento kostol obišla a vôbec ho nezničila.

      Rozpísať detailnejšie všetky naše aktivity, zážitky, emócie a dojmy by zabralo veľmi veľa priestoru, preto si viac môžete prečítať na stránke nášho projetu:    https://gymrk.edupage.org/a/leau--notre-tresor-en-commun ,

      kde postupne zverejníme informácie o našom programe na Réunione, naše zážitky a dojmy, naše projektové aktivity a výstupy z nich.

      Na záver mobility sme sa ešte zastavili v Paríži, aby sme si pozreli aspoň niektoré pamiatky, o ktorých sa na hodinách francúzštiny učíme.

      Všetci (vyučujúci i žiaci) sme sa jednoznačne zhodli na tom, že sme prežili neskutočných desať dní, ktoré sú isto zážitkom na celý život.

      Ostrov Réunion vnímame ako miesto s nádhernou očarujúcou tropickou prírodou a veľmi milými usmievavými ľuďmi, ktorí môžu byť celému svetu vzorom tolerancie a vzájomného rešpektu. Aj napriek tomu, že tu vedľa seba žijú ľudia rôznej farby pleti, rôznych kultúr praktizujúci rôzne náboženstvá, nemajú problém spolunažívať, organizovať spoločné pikniky a stretnutia. Z tohto očarujúceho miesta sme sa vrátili nabití silnou pozitívnou energiou, ktorú sme cítili počas pobytu pri každodennom kontakte s ľuďmi.

      V máji prídu naši priatelia k nám na Slovensko, veľmi sa už na nich tešíme.

      Pevne veríme, že ich ako hostitelia nesklameme a že sa im u nás bude páčiť minimálne tak, ako nám u nich.

      Stručný prehľad mobility a výberu fotiek nájdete na linku: 

      https://gymrk.edupage.org/a/leau--notre-tresor-en-commun?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQzOCZzdWJwYWdlPTA%3D

       

       

      Viac foto na našom FB

       

      Mgr. Bc. Iveta Kmeťová

      koordinátorka projektu

     • Súťaž 3D TLAČ

     • Dňa 10. marca 2023 sa na Fakulte riadenia a informatiky Univerzity Žilina (FRI UNIZA) konalo finálové kolo  súťaže 3D TLAČ. Celkovo sa do finále prebojovalo 13 finalistov z 233 prihlásených študentov z celého Slovenska. Medzi finalistami sa našiel aj talentovaný žiak z náško gymnázia, Samuel Suchoň (I.B), ktorý sa nakoniec umiestnil na 5. mieste. 

      Súťaž 3D TLAČ bola štruktúrovaná do troch domácich kôl, ktoré predchádzali veľkému finále. V priebehu týchto kôl mali študenti možnosť prejaviť svoje schopnosti a zručnosti v oblasti 3D tlače prostredníctvom rôznych úloh a výziev. Súťažné zadanie pre finále spočívalo v navrhnutí a vytlačení funkčnej píšťalky. Účastníci súťaže boli hodnotení na základe kreativity, prevedenia, funkčnosti píšťalky a spôsobu odprezentovania svojho výsledku pred hodnotiacou komisiou. 

      Ďakujeme Samuelovi, za jeho tvorivú energiu a nadšenie, ktoré preukázal počas celej súťaže a za reprezentáciu nášho gymnázia. Veríme, že jeho úspech poslúži ako motivácia pre ďalších žiakov našej školy a povzbudí ich k vlastnému sebarozvoju a účasti na podobných súťažiach. 

      Zároveň patrí veľká vďaka aj ostatným zúčastneným z nášho gymnázia na domácich kolách súťaže: Oliverovi Podobovi (II.B),  Adamovi Vraštákovi (II.B) a Tamare Mócikovej (septima).

      Bc. Kristína Šepeľová

       

     • Vstupenka na Školské majstrovstvá Slovenska v basketbale

     • Dňa 30.3.2023 sa v športovej hale T-18 v Ružomberku uskutočnilo krajské kolo v basketbale študentiek stredných škôl. Turnaja sa zúčastnili 3 družstvá (Cirkevná spojená škola Dolný Kubín, Gymnázium Ružomberok, Bilingválne gymnázium M. Hodžu Sučany). Tento záverečný duel bol v konečnom dôsledku pre nás rozhodujúci. Všetci sme si uvedomovali dôležitosť postupu na školské majstrovstvá SR, a preto sme do stretnutia vstupovali s tým, že urobíme maximum, aby sme ho vyhrali. Hráčky svojim zodpovedným prístupom podali slušný výkon a kolektívne poňatie v obrane tiež zohralo významnú úlohu. Dievčatá obidva zápasy zdolali hladko výsledkom:

      Gymnázium Ružomberok : Cirkevná spojená škola Dolný Kubín 54 : 10

      Gymnázium Ružomberok : Bilingválne gymnázium M. Hodžu Sučany 54 : 08

      Naše družstvo tvorila zostava: Brózová Ema, Kubáňová Dorota, Kósová Henrieta, Švárna Lenka, Timková Tamara, Kubíková Nicol, Lukáčová Vanesa, Stopiaková Sofia, Oravcová Nina, Hanáková Lucia, Štefančová Mária.

      Majstrovstvá Slovenska sú vždy oslavou basketbalu, pretože sa na nich stretávajú tí najlepší z najlepších. Cítime nesmiernu radosť z postupu a zároveň veľký záväzok v tom, že práve naše študentky budú reprezentovať našu školu v termíne 10. – 11. mája 2023 pod deravými košmi v Piešťanoch. 

      Dievčatám blahoželáme k postupu a držíme palce na majstrovstvách SR.

       

      Mgr. Monika Bogniarová

     • Richard Juhás – víťaz celoslovenského kola ONJ

     • Nemecký jazyk, veľakrát zaznávaný, veľakrát prehliadaný, nestráca na svojom význame ani dnes. V Európe je stále silným komunikačným prostriedkom. Aj na našom gymnáziu sa vyučuje ako druhý cudzí jazyk.

      Obrovský úspech v nemeckom jazyku dosiahol náš študent Richard Juhás zo sexty. Po víťazstve v okresnom a krajskom kole Olympiády v nemeckom jazyku sa stal v školskom roku 2022/2023 víťazom 33. ročníka celoštátneho kola Olympiády v nemeckom jazyku, ktoré sa konalo 26. a 27. marca 2023 v Bratislave.

      Richardovi srdečne blahoželáme a veríme, že svoje schopnosti a vedomosti v nemeckom jazyku bude naďalej prehlbovať. Želáme mu ešte veľa takých krásnych úspechov a ďakujeme mu za úspešnú reprezentáciu nášho gymnázia.

       

      Mgr. Lucia Pechová

    • Spievam po francúzsky 2023
     • Spievam po francúzsky 2023

     • V piatok 24.3.2023 sa v Žiline uskutočnilo semifinále súťaže Spievam po francúzsky 2023. Zúčastnila sa ho aj naša žiačka z I.A Zuzana Pechová s piesňou Sunset od speváčky Adé. Sprevádzali ju dvaja hudobníci. Vystúpenie po hudobnej aj jazykovej stránke veľmi dobre zvládla a je to o to viac chvályhodné, že s francúzštinou začínala len tento školský rok v septembri. Z podujatia sme odchádzali nabití dobrou energiou, bohatší o nové skúsenosti a motivovaní pracovať na sebe ďalej.

      Celá táto milá akcia nám ukázala množstvo mladých slovenských talentov a aj veľmi živý záujem o francúzsky jazyk a kultúru. Veríme, že k našej talentovanej speváčke sa v budúcom roku pridajú aj ďalší žiaci z našej školy (nemusia to byť len francúzštinári), ktorí radi spievajú a radi by sa prezentovali verejne pred publikom.

      Zuzke ešte raz gratulujeme k výkonu a ďakujeme za reprezentáciu školy.

      Mgr. Zuzana Švecová

      Vystúpenie Zuzany Pechovej

     • Práva a povinnosti

     • Pán Mgr. Zuberec Miroslav si pre študentov tercie dňa 31. 3. 2023 pripravil interaktívnu besedu na tému Práva a povinnosti. Venoval sa témam z Občianskeho zákonníka, Trestného zákona aj Trestného poriadku SR. Na konkrétnych príkladoch zo života žiakov vysvetlil aké právne úkony v akom veku môžu vykonávať. Od narodenia máme všetci spôsobilosť mať práva a povinnosti. Dovŕšením plnoletosti nadobúdame spôsobilosť na právne úkony. Na základe tejto spôsobilosti môžeme podpisovať zmluvy či disponovať so svojím majetkom. Pre žiakov je dôležitý medzník 14 rokov, pretože vtedy mladiství nadobúdajú trestnoprávnu zodpovednosť. Nesú zodpovednosť za svoje konanie. Pri každom svojom rozhodnutí by mladiství mali zvážiť možné dôsledky svojho konania. Pán Mgr. Zuberec žiakom tercie definoval protiprávne konanie s tým, že odlíšil trestný čin od priestupku. Študenti sa aktívne zapájali do besedy, prednášajúci ich právom pochválil.

      Ďakujeme pánovi Mgr. Zubercovi za zdarnú realizáciu preventívnej aktivity venovanú študentom našej školy. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

                                                                     Mgr. Tomajková Ivana

     • Prevencia násilia

     • Dňa 20. 3. 2023  študenti štvrtého ročníka rozširujúcej občianskej náuky absolvovali  vzdelávanie na tému Násilie. Preventívnu aktivitu viedol kpt. Mgr. Kubišta Dušan z Okresného riaditeľstva PZ v Ružomberku. Študentom zdôraznil, že násilie je porušovaním ľudských práv a slobôd, je to forma diskriminácie. Rozlišujeme fyzické a psychické násilie, sexuálne násilie, sociálne a ekonomické násilie. Každá forma násilia, vrátane vyhrážok, je protiprávna. Každý človek má právo na život bez násilia!  Ak viete, že vo vašom okolí dochádza k násiliu , volajte políciu t. č.: 158.  Oznámenie môžete urobiť aj anonymne na prokuratúre, súde alebo príslušnom Úrade práce sociálnych vecí a rodiny. Bezplatná linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212. Ďalšie informácie zamerané na prevenciu násilia môžete nájsť na stránke: www.zastavmenasilie.sk

      Ďakujeme kpt. Mgr. Kubištovi Dušanovi za preventívnu aktivitu zameranú proti násiliu.

                                                                                               Mgr. Tomajková Ivana

     • Kvalifikácia do krajského kola v basketbale

     • V športovej hale T-18 sa vo štvrtok 23.03.2023 konala kvalifikácia do krajského kola v basketbale žiakov a žiačok stredných škôl. Po postupe z okresného kola mala naša škola zástupenie v obidvoch kategóriach. Dievčatá aj chlapci odohrali po jednom zápase s najlepšími družstvami z okresu Liptovský Mikuláš.

      G.Š.M ( chlapci ) - Gymnázium M. M. Hodžu LM ( 21:40 )

      G.Š.M ( dievčatá ) - Obchodná akadémia LM ( 56:13 )

      Chlapci odohrali veľmi bojovný a vyrovnaný zápas, ale na súpera, ktorý bol zložený prevažne s klubových

      hráčov to nestačilo. Súperovi gratulujeme a prajeme veľa úspechov v krajskom kole.

      Dievčatá nástupili do zápasu ako veľký favorit, nakoľko dievčatá hrávali alebo hrávajú za miestny MBK.

      Od začiatku zápasu potvrdzovali svoje kvality a zápas doviedli do víťazného konca.

      Dievčatá si týmto víťazstvom vybojovali postup do krajského kola, ktoré sa uskutoční 30.03.2023 v Ružomberku.

      Naším babám držíme palce v krajskom kole a všetci veríme v postup na Majstrovstvá Slovenska.

      Zostava: Dujava Radoslav, Hazucha Róbert, Klačko Filip, Ďurej Patrik, Dutka Samuel, Chlepko Matej, Jarina        Lukáš, Filipiak Lukáš, Rázga Richard, Michlík Jakub.

      Zostava: Kubáňová Dorota, Brózová Ema, Kósová Henrieta, Kubíková Nicol, Švárna Lenka, Lukáčová Vanesa, Stopiaková Sofia, Horváthová Alexandra, Štefančová Mária, Jarinová Veronika, Hanáková Lucia.

                                                                                                                                              Mgr. Jakub Koreň

    • Spoznávame históriu nášho mesta
     • Spoznávame históriu nášho mesta

     • Vo štvrtok  23. marca 2023 nás naše kroky počas seminára z dejepisu zaviedli na ružomberský mestský cintorín, kde sme navštívili pietne miesta známych ružomberských osobností.

      Pri miestach ich posledného odpočinku sme si povedali mnoho zaujímavých informácií o živote a prínose konkrétnych zosnulých pre mesto i Slovensko. Našu úctu sme im prejavili aj zapálením sviečky na ich hrobe či hrobke.

      Ku koncu našej prehliadky sme sa dostali k zrekonštruovanému židovskému cintorínu. Vzhľadom na blížiace sa smutné výročie deportácií židovského obyvateľstva do koncentračných táborov  sme si minútou ticha a položením kamienkov pripomenuli tragický osud tejto komunity, ktorá tiež prispela k rozvoju nášho mesta a bola jeho neoddeliteľnou súčasťou.

      Dejiny Ružomberka sú pestré a životné príbehy jeho aktívnych obyvateľov sa môžu stať pre nás podnetom na zamyslenie, pokoru aj inšpiráciu.

       

      Mgr. Stanislava Karkošiaková

     • English Week

     • Počas týždňa 13.3.-17.3.2023 sa na našej škole konal ďalší úspešný ročník kurzu English Week. Zúčastnila sa ho terajšia tercia a kvarta. Žiaci počas kurzu absolvovali 15 hodín angličtiny s americkým lektorom, ktorý mal pripravené zaujímavé aktivity a hry. Študenti mali jedinečnú možnosť obohatiť si slovnú zásobu o mnohé frázy týkajúce sa každodenných životných situácií. Bola to úžasná skúsenosť , ktorá im ukázala aká vie byť angličtina zábavná.
       

      Mgr. Tatiana Dudrová

       

      viac fotiek na našom FB

     • Kvalifikácia do okresného kola vo vybíjanej

     • Dňa 15.03.2023 sa v športovej hale T18 v Ružomberku konala kvalifikácia do okresného kola vo vybíjanej - mladšie žiačky. Našu školu reprezentovali žiačky z tried primy a sekundy.

      Kvalifikačného kola sa žúčastnili školy: Gymnázium Š. Moyzesa, ZŠ Klačno, ZŠ Černová. 

      Naše družstvo vyhralo obidva zápasy a zaslúžene postúpilo do okresného kola vo vybíjanej.

      Dievčatám gratulujeme k postupu a prajeme veľa úspechov v okresnom kole.

      Zostava: Dorková Barbora, Němcová Natália, Odleváková Sára, Šindléryová Monika, Zubercová Alica, Hamdanová Iman - 1.P, Brózová Paula, Chovanová Victoria, Krajčiová Emma, Svrčanová Alžbeta, Veselovská Kristína - 2.P.

                                                                                                                                                  Mgr. Jakub Koreň

    • Poznávacia exkurzia do Múzea holokaustu v Seredi a do Trnavy
     • Poznávacia exkurzia do Múzea holokaustu v Seredi a do Trnavy

     • V symbolický dátum 14.3. 2023 sme navštívili Múzeum holokaustu v Seredi, aby sme si pripomenuli ťažký osud slovenského židovského obyvateľstva, ktoré ľudácky režim zbavil ľudských a občianskych práv a priniesol im utrpenie a smrť.

      Naši tretiaci a septimáni sa zúčastnili vzdelávacieho programu Úteky z táborov smrti a potom s lektorom absolvovali prehliadku vonkajších a vnútorných expozícii múzea. Múzeum holokaustu je po obsahovej i vizuálnej stránke na špičkovej úrovni, porovnateľnej so svetovými múzeami, a študentov mimoriadne zaujalo.

      Nenávistné slová sa môžu rýchlo zmeniť na činy a ľudia sa začnú správať neľudsky voči ostatným v minulosti ešte blízkym kamarátom, susedom, kolegom či spolubývajúcim. Preto by sme nemali strácať historickú pamäť.

      Zo Serede naše kroky viedli do „slovenského Ríma“, kde sme obdivovali zachovaný systém hradieb a historické centrum s množstvom sakrálnych pamiatok.

      Domov sme dorazili plní informácií, zážitkov, emócií a na ďalšiu historickú exkurziu sa tešíme už teraz!

      Mgr. Stanislava Karkošiaková

     • Lyžiarsky kurz 2022/2023

     • V dňoch 13. - 17.2. a 20. - 24. 2. 2023 sa študenti 1. ročníka, kvinty a sekundy zúčastnili lyžiarskeho kurzu. Prvý kurz absolvovali triedy I.B a kvinta, druhý kurz triedy I.A a sekunda.

      Lyžiarsky kurz sa uskutočnil po dlhšej dobe pobytovou formou. Ubytovaní sme boli v krásnej podtatranskej obci Ždiar a svoje lyžiarske schopnosti sme zdokonalovali v lyžiarskom stredisku Bachledova dolina - DENY.

      Prvý týžden na lyžiarskom kurze nás sprevádzalo krásné, slnečné počasie, čo sme dokonale využili na lyžovanie a niektorí aj na opaľovanie sa na svahu. V strede týždňa sme výborné počasie využili aj na kratšiu turistiku po obci Ždiar a jeho okolí.

      Druhý týžden nás privítalo nepriaznivé počasie, ale napriek tomu sme lyžovali a absolvovali aj turistiku po obci a jej okolí. Vo voľnom čase si niektorí žiaci mohli dopriať relax a wellnes v neďalekom penzióne Ždiaranka.

      Oba lyžiarske kurzy sa zaobišli bez väčsích problémov a hlavne bez vážnejších zranení.

      Za vedúcich kurzov chceme poďakovať všetkým zúčastneným a hlavne inštruktorom a pomocným pedagogickým dozorom.

      Veríme, že si žiaci z neho odniesli pekné spomienky a budú aj naďalej lyžovať s úctou a rešpektovaním pravidiel bieleho kódexu.

       

      viac fotiek na FB školy

       

                                                                                                                                                           Mgr. Jakub Koreň