Žiaci našej školy, Matúš, Oliver, Martin a Samo sa spojili aby vytvorili projekt v rámci IoT (Internet of Things). Zhotovili zariadenie na meranie kvality pitnej vody, ktoré sami naprogramovali, pospájali obvod a dokonca vymodelovali a vytlačili krabičku na 3D tlačiarni. Senzor na meranie sa ponorí do vody a ukáže hodnotu reprezentujúcu kvalitu vody v hodnote TDS.
Skratka TDS znamená "Total Dissolved Solids," teda celkové množstvo rozpustených pevných látok vo vode. TDS je dôležitý ukazovateľ kvality vody, pretože vysoké hodnoty môžu naznačovať prítomnosť nežiaducich látok, ako sú minerály, soli a organické látky, ktoré môžu ovplyvniť chuť, vôňu a potenciálne aj bezpečnosť pitnej vody.
Žiaci vykonali merania kvality vody v našej škole a porovnali ich s hodnotami z dvoch studničiek v Čutkovskej doline. V škole bola nameraná hodnota 200 TDS, čo je považované za akceptovateľnú úroveň pre pitnú vodu. Na druhej strane, v studničkách sme namerali hodnoty od 100 do 150 TDS, čo predstavuje ideálne čistú vodu. Tento fakt ich priviedol k záveru, že v prírode, najmä vo vyšších nadmorských výškach, je voda čistejšia.
Tento projekt žiaci budú o týždeň prezentovať v rámci projektu DigiHub na partnerskej škole INFOTECH v poľskom meste Bialystok. Prezentácia im umožní zdieľať svoje poznatky a skúsenosti s technológiou. Ich práca môže inšpirovať ďalších žiakov a ukázať, ako môžu technológie pomáhať pri riešení reálnych problémov. Navyše, ukážu, že nie je potrebné kupovať senzory - môžu si ich vyrobiť sami.
Mgr. Kristína Šepeľová