Úradné dni počas letných prázdnin
2.07.2024 – 04.07.2024 od 9.00 hod. – 11.00 hod.
22.07.2024 – 02.08.2024 od 9.00 hod. – 11.00 hod.
19.08.2024 – 30.08.2024 od 9.00 hod. – 11.00 hod.
Úradné dni počas letných prázdnin
2.07.2024 – 04.07.2024 od 9.00 hod. – 11.00 hod.
22.07.2024 – 02.08.2024 od 9.00 hod. – 11.00 hod.
19.08.2024 – 30.08.2024 od 9.00 hod. – 11.00 hod.
Všetkým kolegom, žiakom, rodičom, rodinným príslušníkom a priateľom školy
želáme príjemné letné mesiace a veľa krásnych zážitkov.
Oddýchnite si na dovolenke a naberte veľa energie do nasledujúceho školského roka.
vedenie školy
EKOolympiáda – online vedomostná súťaž s dôrazom na témy ochrany životného prostredia a trvalej udržateľnosti sa niesla v olympijskom duchu.
Parížske olympijské hry sú plánované ako prvé klimaticky pozitívne podujatie. Pri príležitosti blížiacich sa Hier XXXIII. olympiády v Paríži boli do obsahu súťaže zahrnuté nielen tradičné otázky o životnom prostredí, ale aj otázky o olympizme a jeho hodnotách a o trvalej udržateľnosti na olympijských hrách.
„Ekotrenažér“ umožnil žiakom a študentom hrať nepretržite po dobu dvoch týždňov. Hra bola spustená 5.6.2024 pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia a ukončená 19.6.2024.
Celkovo sa do súťaže na Slovensku zapojilo 6320 študentov. Z našej školy sa súťaže zúčastnili študenti sekundy, kvinty, sexty, I.B a II.B. Najaktívnejší boli študenti sekundy - Monika Šindléryová správne zodpovedala 6898 otázok a Tomáš Húska správne zodpovedal 3241 otázok. Všetkým zapojeným študentom ďakujem za účasť.
Mgr. Monika Šindléryová
Návštevu očarujúceho mesta Krakov si človek nemôže nechať ujsť.
Ani naši žiaci 3.A, 3.B a kvinty nezaváhali a v utorok 25. 6. 2024 sa dobre naladení vybrali do tohto druhého najväčšieho mesta v Poľsku.
Naše prvé kroky viedli ku drakovi, s ktorým sa spája miestna legenda a ktorého vo väčších či menších prevedeniach môžete vidieť v Krakove na každom rohu. Veľmi nás potešilo, že sme našli draka v skvelej kondícii v pravidelných intervaloch chrliť oheň.
Ďalšou našou zastávkou bol hradný komplex Wawel, kde sme obdivovali upravené kráľovské záhrady a vyšlapali na Sandomiersku vežu, z ktorej sa nám naskytli krásne výhľady na celé mesto. Tí najodhodlanejší ešte navštívili dych vyrážajúcu Wawelskú katedrálu a slávny zvon Žigmund.
Potom sme sa presunuli na námestie Rynek Glówny, ktoré je jedným z najväčších námestí v Európe a určite aj jedným z najkrajších stredovekých námestí. Nevynechali sme renesančnú Súkiennicu a ani šikmú Radničnú vežu. Pár vedychtivých si vychutnalo pokojnú atmosféru na vnútornom nádvorí s gotickými arkádami najstaršej budovy Jagelovskej univerzity - Collegium Maius.
Po toľkej nádhere nás čakala už len občerstvovacia pauza a cesta domov na Slovensko.
Mgr. Guothová, Mgr. Karkošiaková, Mgr. Nemčeková
Dňa 25.6. 2024 sa uskutočnil školský výlet 1.A a 1.B triedy.
Výlet sme začali v planetáriu v Žiari nad Hronom.
Hlavnou dominantou priestorov planetária je Hviezdna sála so sférickou projekčnou plochou s priemerom 10 metrov. Naši študenti si pozreli programy „VOYAGER - nikdy nekončiaca cesta“ a „Prehliadka oblohy“.
V prednáškovej sále sa dozvedeli informácie o našej hviezde Slnku a na solárnej terase nasledovalo pozorovanie fotosféry a chromosféry Slnka pomocou špeciálnych ďalekohľadov upravených na pozorovanie našej hviezdy.
Potom sme sa presunuli do Banskej Bystrice, kde si žiaci prezreli centrum mesta.
Výlet spojený s astronomickým pozorovaním sa vydaril, k čomu prispelo aj krásne počasie.
Mgr. Krajníková, Mgr. Krajník
Dňa 10.6. sa vybraní študenti 3.A, 3.B, septimy a sexty zúčastnili exkurzie do Jadrovej elektrárne v Mochovciach. Keďže ale nie je možné navštíviť samotný areál elektrárne, museli sme sa uspokojiť s návštevou virtuálneho centra Energoland, ktorý susedí s elektrárňou. V rámci dvojhodinovej interaktívnej prednášky sme postupne videli všetky fázy výroby elektriny v jadrových elektrárňach, od stavby reaktora až po uskladňovanie vyhoreného paliva. Aby si študenti oddýchli po množstve informácií, presunuli sme sa do Banskej Bystrice, kde naším pôvodným plánom bola prehliadka mesta. Počasie však rozhodlo, že sme skončili v OC Europa. Ďakujeme všetkým študentom za bezproblémový priebeh celej akcie a tešíme sa na ďalších študentov v budúcom školskom roku.
Igor Ridoška, Ľubomír Antol
Ešte pred koncom školského roku a odchodom študentov na prázdniny, k nám zavítal na prednášku Ondrej Kameniar. Hlavne našim tretiakom prišiel porozprávať o fungovaní a ekológii lesa. Ondrej je absolvent Českej zemědělskej univerzity v Prahe a podieľal sa na výskumoch lesov po celej Európe. Vďaka nemu sme sa mohli dozvedieť množstvo zaujímavých informácií o živote lesov a ich význame pre krajinu a človeka.
Práve v dnešnej dobe, keď na vlastnej koži pociťujeme vplyv zmeny klímy, je poznanie fungovania krajiny obzvlášť dôležité. Len ťažko totiž môžeme chrániť niečo, čomu nerozumieme, pretože s k tomu nikdy nevybudujeme vzťah.
Týmto ďakujeme Ondrejovi za hodnotné informácie, ktoré sme si vypočuli a zároveň aj za jeho aktivitu, ktorou prispieva k ochrane prírody cez jej spoznávanie.
Lopeň
Dňa 20. júna 2024 na naše gymnázium zavítala zaujímavá a inšpiratívna osobnosť. V rámci svojho programu návštev vybraných škôl uskutočnil prednášku Pavol Beblavý, úradujúci mládežnícky delegát SR pri OSN, ktorý predniesol prednášku o činnosti a úlohách OSN. Žiaci druhých a tretích ročníkov mali možnosť počúvať o medzinárodnej organizácii, jej misiách a význame pre svetový mier a spoluprácu. Dozvedeli sa aj o jeho náplni práce ako delegáta, o konferenciách, na ktorých zastupoval všetkých študentov SR. A toto všetko zvládal počas maturitného ročníka.
Po prednáške nasledovala zábavná a vzdelávacia časť. Študenti si overili a utvrdili svoje vedomosti o OSN cez kvízovú hru Kahoot. Mládežnícky delegát bol milo prekvapený ich rozsiahlymi vedomosťami.
Veríme, že toto úspešné podujatie si zopakujeme aj budúci školský rok, no už s novozvolenou mládežníckou delegátkou Sofiou Šillerovou.
Mgr. Katarína Bielená
Na dejepise v sekunde nie je nuda. Okrem klasických hodín zažívame aj také, keď sme v pohybe či súťažíme v skupinách. Triedu zaujala najmä téma Zámorské objavy, keď sme riešili záhadný príbeh Kolumbovho vajca a s prepojením na matematiku zisťovali, ktorá z objavných ciest bola najdlhšia. Tipnite si, ktorá?
S veľkým ohlasom sa stretla aj návšteva vzdelávacieho programu Od praveku po Keltov v Liptovskom múzeu. Počas komentovanej prehliadky archeologickej expozície sa žiaci sekundy vďaka pani Mgr. Ľubici Druskovej oboznámili so životom a prácou ľudí v dávnoveku, s replikami pravekých odevov, pracovných nástrojov, šperkov. Sekundáni pracovali usilovne ako včeličky a úspešne si vyskúšali za pomoci súčasných materiálov aj pracovné činnosti v niektorých historických obdobiach: krájali ovocie, vyrábali keramiku, šperky či šili oblečenie. Bol to pre nich veľký zážitok. Pri čítaní o tom, ako asi mohlo vyzerať bežné ráno v živote keltského poľnohospodára počas štyroch ročných období, sme si priblížili ťažký život Keltov a otestovali sa pri riešení kvízových otázok. Zaujala nás aj výstava Secesia na Liptove, kde sme skladali puzzle a vytvárali rôzne secesné vzory.
Teší nás, keď žiaci opakovane zisťujú, že dejepis zďaleka nie sú len samé dátumy a nudné udalosti.
Mgr. Stanislava Karkošiaková
Dňa 18.6. 2024 prvé ročníky a kvinta navštívili Arborétum v Tesárskych Mlyňanoch.
História Arboréta Mlyňany siaha k osobe šľachtica, právnika a prírodovedca - dendrológa grófa Dr. Štefana Ambrózyho. Začiatok výsadieb do parku arboréta bol spojený s budovaním terás pod kaštieľom a presunom veľkých objemov zeminy. Gróf bol zanietený dendrológ s mnohými kontaktami na pestovateľov, záhradníkov a ďalších dendrológov. Hlavným cieľom bolo sústrediť čo najviac cudzokrajných drevín a dokázať ich životaschopnosť v nových podmienkach, čo sa im aj podarilo.
Arborétum bolo pre nás pastvou nielen pre oči, ale aj pre uši. Bolo počuť spev vtákov, bzučanie veľkého počtu opeľovačov a kŕkanie žiab. Príjemným oživením bola aj prehliadka kašťieľa a nádherná záhrada plná kvitnúcich ruží a levandúl. Čerešničkou bol sekvojovec mamutí, ktorý nadchol asi každého. Verím, že o rok sa sem opäť vrátime.
Mgr. Iveta Lauková
Minulý školský rok sme začali na našom gymnáziu prvý krát s medzinárodným rozvojovým programom - Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu - skrátene DofE.
Naši Dofáci sa rozvíjali v oblasti športu, talentu a dobrovoľníctva. V septembri 2023 ukončilo expedíciou bronzovú úroveň 14 našich žiakov.
V reprezentatívnych priestoroch veľkej zasadačky Mestského úradu sa 20. 6. 2024 konala slávnostná bronzová ceremónia, na ktorej primátor mesta Ružomberok JUDr. Ľubomír Kubáň odovzdal našim dofáckym „bronzákom“ medzinárodne uznávaný certifikát a odznak, ktorý našich Dofákov zaradil do celosvetovej rodiny DofE. Veľkú radosť mali naši oslávenci aj z milých darčekov od Mesta Ružomberok a potešila ich aj prehliadka pekných priestorov nášho Mestského úradu.
Prečo bolo dobré zapojiť sa do DofE?
Napríklad Tomáš si zlepšil disciplínu, naučil sa lepšie si zorganizovať čas a nenechávať si všetko na poslednú chvíľu. Tiež sa naučil vďaka DofE nové veci, ktoré by sa inak vôbec nenaučil.
Jakub vďaka DofE objavil nové veci a aktivity, ktoré ho bavia. Taktiež sa zlepšil v disciplíne, odhodlaní a pravidelnosti. A nakoniec vďaka expedícii sa so spolužiakmi viac spoznali a utužili si svoje vzťahy.
Gratulujeme našim úspešným Dofákom a ďakujeme nášmu primátorovi JUDr. Ľubomírovi Kubáňovi za dôstojnú a príjemnú slávnostnú ceremóniu.
Veríme, že sa v septembri naše dofácke rady opäť rozšíria o nových členov. Ako maturanti sa môžu potom uchádzať o štipendium “Študujem doma”, ktoré ponúka budúcim študentom VŠ podporu až do výšky 9000€ počas 3 rokov. Za absolvovanie niektorej z úrovní DofE, DoFinu či Ambasádorského programu môžu získať extra 60 bodov. Je to porovnateľné s účasťou na celoštátnom kole vedomostnej olympiády alebo 1.-3. miesta na medzinárodnej športovej súťaži. Byť v DofE sa oplatí! :-)
Mgr. Stanislava Karkošiaková, koordinátor DofE na Gymnáziu Ružomberok
Aj tento rok sa v dňoch 18.6.2024 a 19.6.2024 uskutočnila súťaž, ktorá každoročne preveruje znalosti žiakov v poskytovaní predlekárskej prvej pomoci v teoretickej rovine, ale predovšetkým prakticky prostredníctvom pripravených stanovíšť so simulovanými zraneniami, ktoré žiaci musia ošetriť.
V utorok našu školu reprezentovali žiačky Dorota Cíbiková, Alžbeta Harangozová, Michaela Horváthová a Dorota Pitáková z kvarty a Emma Krajčiová z tercie. V stredu išli do boja žiaci z kvinty - Laura Marenčíková, Sofia Penjaková, Šimon Milan, Matúš Podskuba a Matej Vierik. Nášmu súťažnému tímu zloženému z kvintánov sa v stredu podarilo vybojovať zaslúžené 3. miesto. V utorok bol náš bodový zisk vysoký a rozdiely medzi družstvami síce neboli veľké, ale na víťazné priečky to nestačilo.
Nebolo to však vôbec jednoduché. Konkurencia bola silná a situácie, s ktorými si mali žiaci poradiť na jednotlivých stanovištiach, boli veľmi náročné. Zlomeniny, odreniny, veľké krvácanie, vnútorné krvácanie, zásah elektrickým prúdom, predávkovanie s delíriom... Odhaliť filmované zranenia figurantov, ktorí často svoju rolu zobrali veľmi vážne, a nielenže vôbec nespolupracovali, ale prácu našich súťažných družstiev často značne sťažovali, vyžadovalo obrovskú dávku sústredenosti, dôvtipu a v neposlednom rade aj vedomostí a zručností. Krik, pokusy utiecť, bránenie sa pri ošetrovaní... Aj s týmto si naši žiaci museli poradiť. A, samozrejme, to najdôležitejšie, správne poskytnúť prvú pomoc a identifikované zranenia ošetriť. Počínali si vynikajúco, poradili si aj pri komplikovanejších zraneniach a predviedli zohranú tímovú prácu.
Žiaci získali nové cenné skúsenosti a súťaž hodnotia veľmi pozitívne.
Veríme, že v prípade potreby by to, čo sa poctivo učili a trénovali, vedeli zužitkovať a s rozvahou a úspešne by zvládli poskytnúť predlekársku prvú pomoc aj v reálnej situácii.
Mgr. Zuzana Dorníková
V dňoch 11-12.6.2024 sme vycestovali do športového centra X-BIONIC v Šamoríne, kde sme sa zúčastnili školských Majstrovstiev Slovenska v 3x3 basketbale pod názvom SUPERfinále žiakov a žiačok základných škôl. Toto vrcholové podujatie bolo zároveň posledným školským podujatím, ktoré vítalo 1600 súťažiacich a takmer 300 pedagógov z celého Slovenska. Obrovský komplex ponúkal priestor pre 22 súťaží. Kvalifikovať sa sem nebolo jednoduché. Finalisti museli prejsť cez školské, okresné a krajské kolá, ktoré prebiehali celý školský rok.
Naše dievčatá v zostave: Barbora Dorková, Paula Brózová, Vilma Nedielková a Lilien Vyskočová mali možnosť zmerať si sily s tými najlepšími zo Slovenska. V základnej skupine B sa stretli proti súperom z Handlovej (13:8), Starej Ľubovne (9:13) a Piešťan (15:14). Po jedinej prehre so Starou Ľubovňou sa pokračovalo hracím systémom proti víťazovi zo skupiny A. Tam dievčatá rozdielom jedného bodu (17:16) porazili Košice a postúpili do finále. O zlato sme sa stretli už so známym súperom – Stará Ľubovňa. Hráčky napriek veľkej únave a vyčerpaniu bojovali do posledných síl, no na súpera nestačili. Výsledkom (8:22) obsadili krásne 2. miesto na MSR.
Zaujímavou pre športovcov bola aj tzv. FUNzóna, kde boli pripravené stánky s rôznymi aktivitami ako napr. gymnastika, cheerleading, golf, motošport, ukážky branných cvičení, olympijský a športový výbor, O2 akadémia Mateja Tótha, ropeskipping, streetflorbal, MMA, Zdravý chrbátik a mnohé ďalšie. Atraktívnym bol i nočný beh pre všetkých účastníkov o pohár ministra školstva. Radosť z pohybu, veľa pozitívnej energie a inšpirácie...taká bola posledná súťaž v tomto šk. roku.
Našim dievčatám srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a prajeme veľa športových úspechov.
Mgr. Monika Bogniarová
Dňa 18. júna 2024 sa v priestoroch DiGi HUB uskutočnil workshop zameraný na 3D modelovanie a tlač. Na tejto udalosti sa zúčastnilo deväť učiteľov informatiky z okolitých základných a stredných škôl, ako aj jedna naša kolegyňa.
Workshop bol zameraný na to, ako efektívne využívať technológie 3D modelovania a tlače v pedagogickom procese. Účastníci prešli celým procesom - od tvorby 3D modelov, cez prípravu objektov na tlač, až po samotnú tlač. Pracovali sme v programe Fusion 360, kde si každý účastník vymodeloval vlastnú kľúčenku s menom. Následne sme tieto modely pripravili na tlač v Prusa Slicer a potom si ich aj vytlačili.
Bolo veľmi obohacujúce pre všetky strany zdieľať skúsenosti ohľadom implementácie 3D tlače do výučby informatiky. Na záver sme sa rozišli s novými vedomosťami a inšpiráciami. Veríme, že účastníci workshopu využijú získané zručnosti vo svojej pedagogickej praxi a obohatia výučbu informatiky na svojich školách o prvky digitalizácie a moderných technológií. Už teraz sa tešíme na ďalšie podobné podujatia a na spoluprácu s našimi kolegami z okolitých škôl v budúcom školskom roku.
Mgr. Kristína Šepeľová
Dnes sme sa na hodinách francúzštiny preniesli virtuálne do Paríža.
Išlo o prvé hodiny francúzskeho jazyka s využitím virtuálnej reality, ktorú sme v škole kúpili vďaka projektu Digi Hub. Školský rok sa pomaly končí, preto posledné hodiny využívame i na to, aby sme sa ju naučili správne používať. V budúcom školskom roku tak budeme môcť obohatiť vyučovacie hodiny i týmto spôsobom.
Ako si to žiaci užili môžete vidieť na fotografiách.
Mgr. Iveta Kmeťová
Milí žiaci a vážení učitelia,
s veľkou radosťou vám oznamujeme, že dnes otvárame novú športovú zónu v našej škole ! Tento priestor, ktorý sa nachádza v suteréne pri jedálni, je navrhnutý tak, aby sme všetci mohli relaxovať, športovať a posilňovať naše priateľstvá.
Chceli by sme vás požiadať, aby ste dodržiavali niekoľko jednoduchých pravidiel:
1. Prosím, neberte loptičky ani iné športové pomôcky. Tento priestor je pre nás všetkých a je našou spoločnou zodpovednosťou udržiavať ho v poriadku.
2. Loptičky a športové pomôcky, ktoré použijete, vráťte na miesto, odkiaľ ste ich vzali. Takto zabezpečíme, že aj ostatní žiaci budú mať možnosť využiť športovú zónu.
3. Počas vyučovacích hodín dodržujte kľud. V opačnom prípade bude hranie povolené len cez prestávky.
Veríme, že naša nová športová zóna sa stane miestom, kde budeme tráviť príjemné chvíle, budovať nové priateľstvá a zažívať nezabudnuteľné okamihy.
Pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Ing. Eriky Jurinovej sa vo štvrtok 13.6.2024 v Žiline konala Župná kalokagatia. Ide o súťaž 5-členných družstiev, ktoré na trati cca 3,5 km musia okrem rýchleho behu zvládnúť aj sedem stanovíšť s rôznymi disciplínami. (streľba zo vzduchovky, prehup lanom, hod granátom na cieľ, topografia, zdravotná príprava, Pio a vedomostné otázky).
Okrem našej školy bolo prihlásených ďaľších 53 škôl z celého Žilinského kraja. Do finálového kola postupovalo prvých 15. družstiev. Popri veľkej konkurencii sa naše družstvo nestratilo a obsadilo pekné 18. miesto. Postup nám ušiel o 44 sekúnd. Školu reprezentovali: Šimon Dalmanego, Barbora Sanigová, Radoslav Králik, Jakub Pudiš a Diana Moravová.
Študentom ďakujeme a prajeme ďaľšie úspechy.
Mgr. Jakub Koreň
Dňa 11. júna 2024 sa v priestoroch DiGi HUB konal workshop zameraný na prácu v platforme Liveworksheets pod vedením Mgr. Alexandry Nemčekovej a Mgr. Lucie Dzurendovej. Workshopu sa zúčastnilo šesť pedagógov, z toho traja boli z našej školy v zastúpení anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka a tri kolegyne z iných stredných škôl z Ružomberka, konkrétne z polytechnickej školy a školy umeleckého priemyslu (ŠUP).
Cieľom workshopu bolo naučiť účastníkov efektívne využívať Liveworksheets na vytváranie interaktívnych pracovných listov pre výučbu cudzieho jazyka. Účastníci sa naučili vyhľadávať hotové interaktívne pracovné listy, editovať už existujúce materiály a vytvárať vlastné pracovné listy prispôsobené potrebám ich študentov. Okrem toho získali zručnosti na publikovanie týchto materiálov tak, aby boli dostupné pre žiakov.
Počas workshopu sa vyskytli aj menšie neočakávané technické problémy, ktoré sme však úspešne zvládli. Atmosféra bola veľmi príjemná a priateľská.
Na záver sme sa rozišli v dobrej nálade, s novými vedomosťami a inšpiráciami. Veríme, že účastníci workshopu zúročia novonadobudnuté zručnosti pri svojej práci a obohatia tak výučbu cudzích jazykov na školách v našom meste o prvky digitalizácie nielen so zaujímavým formátom ale aj efektívnym výsledkom. Tešíme sa na ďalšie podobné stretnutia a spoluprácu s našimi kolegami z okolitých škôl už budúci školský rok.
Mgr. Lucia Dzurendová
Máj a jún sú mesiace, kedy v gymnáziu pomerne často vítame našich absolventov na pomaturitných stretnutiach. Všetci sa veľmi radi vracajú na svoju "Alma mater", pospomínajú, skonštatujú, či sa niečo zmenilo.
Tieto stretnutia sú aj pre nás veľmi milou udalosťou. Inak tomu nebolo ani v prípade 4.A triedy, ktorá maturovala v roku 1999. Počas stretnutia si zaspomínali so svojim triednym profesorom J.Puterom a krstnou mamou K.Mayerovou na časy ich stredoškolských štúdií.
Na tomto stretnutí skrsol i nápad podporiť bývalú školu, a tak absolventi vyzbierali finančný obnos, ktorý darovali OZ PRO GYMNASIO. Táto ich iniciatíva nás veľmi milo prekvapila.
Chceme sa im touto cestou poďakovať za podporu a priazeň. Ich dar nám isto pomôže realizovať naše ďalšie ambiciózne plány.
ĎAKUJEME !
Dňa 30. mája 2024 sa konala posledná časť projektu, ktorá niesla názov ,,Gymnasticko - športový deň“.
Išlo už v poradí o XIII. ročník tohto skvelého podujatia, na ktoré prijali pozvanie materské a základné školy z Ružomberka a okolia. Program tvorili cvičenia z gymnastiky, atletiky, volejbalu, florbalu, basketbalu a mnohých ďalších aktivít. Počas celého dopoludnia deti z materských a základných škôl sprevádzali žiaci nášho gymnázia. Zahanbiť sa nedala ani najstaršia veková kategória, sliačanské dôchodkyne, ktoré všetkým ukázali, že športovať sa dá v každom veku.
Hlavným cieľom tretej časti projektu bolo viesť deti k aktívnemu tráveniu voľného času, budovať v nich lásku k športu, priateľstvu a vzájomnej tolerancii. Za vydarený priebeh tohto dňa vo veľkej miere vďačíme našim bývalým kolegom telocvikárom a dobrovoľníkom: p.Scheerová Jarmila, p.Scheer Pavol, p.Frič Igor, p.Kukliš Branislav, zdravotníkovi - p.Časo Jozef.
Naša špeciálna vďaka a veľké uznanie patrí Janke Fričovej, hlavnej organizátorke tohto projektu.
Mgr. Monika Bogniarová
Powered by aSc EduPage