• Zapoj sa do súťaže a pomôž nám vytvoriť logo, ktoré bude reprezentovať DIGI HUB!


     Súťaž je otvorená pre všetkých dizajnérov, bez ohľadu na skúsenosti.
    • Naša škola používa EduPage školský informačný systém. Prihláste sa Vašim kontom a skontrolujte si Vaše známky, rozvrh, suplovanie, prebrané učivo a domáce úlohy na ďalší deň.
    • Trestné právo v praxi
     • Trestné právo v praxi

      Časť študentov SPS tretieho ročníka absolvovalo 16. 11. 2022 exkurziu na Okresnom súde v Ružomberku, kde mohli vidieť uplatnenie Trestného zákona č. 300/2005 Z. z v praxi. Naši gymnazisti sa mali možnosť priamo zúčastniť piatich verejných zasadnutí. Pani sudkyňa JUDr. Penjaková otvorila verejné pojednávanie vo veci podmienečného prepustenia odsúdeného z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Ružomberku. Obsahom ďalšieho verejného zasadnutia bolo preradenie odsúdeného zo stredného stupňa stráženia na minimálny stupeň stráženia vo výkone trestu. Tretie verejné pojednávanie sa týkalo zmeny spôsobu výkonu trestu odsúdeného. Medzi pojednávaniami JUDr. Penjaková vytvorila priestor na otázky našich študentov zamerané na výkon práce sudcu, prokurátora aj zamestnancov Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Ružomberku. Ďalšie verejné zasadnutie sa týkalo žiadosti odsúdeného o vrátenie

    • Hlasovanie spustené !
     • Hlasovanie spustené !

      Buďme hrdí na svoju školu a ukážme okoliu, kde študujeme, pracujeme, študovali sme alebo kde študujú naše deti.

      Hlasujte do 18.11.2022 o tom, ktorý z troch motívov sa vám páči najviac. Víťazný motív potom použijeme na vytvorenie celej kolekcie, kde nájdete nielen mikiny a tričká, ale aj tepláky, batohy, čiapky a ďalšie kúsky :-)

     • Florbal je späť na školách !

      Dňa 10. novembra 2022 sa uskutočnilo okresné kolo vo florbale študentiek stredných škôl. V tejto súťaži mala po dvojročnej pauze zastúpenie aj naša škola. Mladé študentky si svoje florbalové zručnosti otestovali v dvoch stretnutiach.

      V prvom zápase sme nastúpili proti SZŠ M. T. Schererovej. Do zápasu vstúpili lepšie zdravoťáčky, keď sa presnou strelou ujali vedenia hneď v prvých minútach hry. Naše dievčatá sa napriek snahe a efektivite v útoku nepresadili, a tak zápas skončil tesnou prehrou našich študentiek 0 : 1.

     • Týždeň vedy a techniky

      Katedra matematiky Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku ponúkla v rámci týždňa vedy a techniky prednášky z matematiky aj pre žiakov našej školy.
      Študenti 3.B a sexty sa zúčastnili prednášky:
      Ako riešiť úlohy z matematiky, keď si neviem spomenúť ako.
      Prednáška bola venovaná vybraným úlohám zo stredoškolskej matematiky, ktoré je možné riešiť „menej tradičnými“ spôsobmi riešenia.

    • Francúzska stážistka na hodinách
     • Francúzska stážistka na hodinách

      V pondelok 7. novembra študenti francúzštiny privítali Flavie - francúzsku lektorku, ktorá je na pracovnej stáži v banskobystrickej Alliance française (Francúzska aliancia).

      Toto stretnutie bolo pre študentov príležitosťou porovnať si svoje vedomosti o Francúzsku formou kvízu. Zároveň mohli v neformálnej diskusii využiť svoje jazykové znalosti, pýtali sa Flavie na mnohé oblasti života vo Francúzsku, zaujímalo ich, ako sa mladej lektorke páči na Slovensku.

    • Beh 17. novembra
     • Beh 17. novembra

      Štvrtok 3. novembra 2022 sa uskutočnil ,,Beh 17. novembra“, ktorý je jedným z najstarších bežeckých podujatí na Slovensku. Ideálne počasie prilákalo do Žiliny športovcov z celého Slovenska a na štart sa postavilo spolu úctyhodných 502 pretekárov v 11 vekových kategóriách. Väčšinu štartovného poľa tvorili už tradične deti a mládež Žilinského kraja, kde nechýbali ani naši študenti a študentky:

     • Ukážková otvorená hodina z nemeckého jazyka

      Dňa 3. 11. 2022 sa žiaci sexty a septimy zúčastnili ukážkovej otvorenej hodiny NEJ s témou „Nemčina znie pekne“. Žiaci formou hry a rôznych scénok nacvičovali nemeckú výslovnosť, osvojili si rôzne nemecké frázy a aktívne sa zapojili do komunikácie v nemčine.

      Naše poďakovanie patrí Doc. Mgr. Jane Juhásovej, PhD. z Katolíckej univerzity, ktorá pre nás túto hodinu pripravila a realizovala. Žiakom sa aktivity veľmi páčili a z hodiny si odniesli veľa poznatkov a zručností.

    • Exkurzia na Okresnom súde
     • Exkurzia na Okresnom súde

      Netradičná forma vyučovania, preventívna aktivita zameraná na trestnoprávnu zodpovednosť mladých ľudí, to bola exkurzia na súde. Študenti štvrtého ročníka, navštevujúci spoločenskovedný seminár, absolvovali 2. 11. 2022 exkurziu na Okresnom súde v Ružomberku. Sedem sudcov sa tu špecializuje na občianske, obchodné, trestné či pracovné právo. Naši gymnazisti sa mali možnosť priamo zúčastniť verejných pojednávaní. Študenti SPS videli prácu orgánov činných v trestnom konaní, prokurátora aj polície. Pani sudkyňa JUDr. Penjaková otvorila verejné pojednávanie vo veci preradenia väzňa z vyššieho stupňa stráženia do nižšieho stupňa stráženia vo výkone trestu. Ďalšie verejné pojednávanie sa týkalo žiadosti o vrátenie vodičského preukazu odsúdenému. Na súdnom procese ho zastupoval advokát. Súčasťou exkurzie na Okresnom súde v Ružomberku bola aj beseda našich gymnazistov s pani sudkyňou. Št

     • Halloween 2022

      Tento štvrtok sa na našej škole niesol v Halloweenskom duchu. Okrem duchov však k nám zavítali aj rôzne iné strašidlá a kostýmy. Počas veľkej prestávky sa mohli žiaci zapojiť do súťaže o najlepšiu masku, kde sme mali hneď niekoľko jedinečných kostýmov. Výhercom srdečne gratulujeme a dúfame, že o rok sa môžeme tešiť na ďalšie originálne masky a kostýmy.

    • Ocenený Tomáš Lakoštík
     • Ocenený Tomáš Lakoštík

      Zágtupcovia Žilinského samosprávneho kraja, odboru školstva a športu 27. októbra 2022 ocenili šikovných, múdrych a nadaných študentov stredných škôl Žilinského kraja. Teší nás, že medzi ocenenými bol aj náš študent oktávy Tomáš Lakoštík. Naše gymnázium ho nominovalo na ocenenie žiakov stredných škôl Žilinského kraja v kategórii Umenie a kultúra.

     • Okresné kolo v stolnom tenise

      Dňa 19.10.2022 sa naši študenti Jakub Piták, Matúš Makónyi (4.P) a Michal Piták (1.P) zúčastnili okresného kola v stolnom tenise v ŠKST Ružomberok. Súťaže sa zúčastnilo 14 škôl z celého okresu a naše družstvo skončilo na krásnom 3. mieste (finále nám ušlo o dve loptičky v rozhodujúcom sete 10:12). Chlapcom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a prajeme ďalšie športové úspechy.

     • Halloween večierok

      Dňa 24.10.2022 sa na našej škole v priestoroch tried 1.A a 1.B konal večierok v duchu amerických tradícii sviatku Halloween. Nechýbali strašidelné masky, veľa cukríkov, sladkostí, keksíkov a koláčov, ktoré svojím vzhľadom pripomínali strašidielka. Triedy 1.P, 2.P, 3.P súťažili v rôznych zábavných disciplínach, v ktorých mohli vyhrať halloweenské ceny. Súčasťou večierka bola aj tombola a vyhodnotenie najlepších strašidelných másk. Bol to večer plný zábavy, tanca a spevu. Za organizáciu večierka veľká vďaka patrí celej triede 4.P.

     • Múzeum SNP - exkurzia

      Naši študenti z tercie, kvarty a kvinty si boli 20. októbra spestriť vyučovanie exkurziou. Začali krátkym dokumentom, ktorý ich preniesol do predvojnového, vojnou zmietaného a následne vojnou zničeného Nemecka. Po uvedení do témy si v rámci workshopu mali možnosť vyskúšať predmety, s ktorými prišiel do kontaktu vojak armády Slovenského štátu. Ten absolvoval všetky bojové akcie armády, aby nakoniec bojoval v povstaní proti fašistickému režimu na Slovensku. Zbrane, vyznamenania, ale aj predmety dennej potreby zaujali a spestrili zážitok. Exkurzia bola zakončená komentovanou prehliadkou a následnou návštevou mesta.

    • Nádherná stužková slávnosť
     • Nádherná stužková slávnosť

      Študenti 4. A, 4. B, oktávy, rodičia aj vyučujúci boli plní očakávaní. Dočkali sme sa!

      7. 10. 2022 sme všetci zažili krásny večer. Dievčatám v nádherných spoločenských šatách a chlapcom v oblekoch triedni učitelia pripli zelenú stužku nádeje. V originálnych príhovoroch sa predbiehali pani riaditeľka Mgr. Bc. Kmeťová, zástupkyňa Rady rodičov pani Slimáková aj študentky Kristínka Tupá z oktávy a Karolínka Zachová zo 4. B triedy.

     • „ Nie si na predaj!“

      Táto veta zaznela na besede zameranej na tému obchodovanie s ľuďmi. Preventisti z Okresného riaditeľstva PZ v Ružomberku prezentovali pálčivú problematiku, pri ktorej nemôžeme zatvárať oči. Obchodovanie s ľuďmi je protiprávnym konaním, ide o trestný čin. Preventista kpt. Mgr. Kubišta upozornil študentov na možné riziká pri hľadaní si práce v zahraničí. Apeloval na opatrnosť. Dôležité je preverovať si informácií o firme, kde chceme pracovať z viacerých zdrojov. Zistiť, koľko rokov firma funguje, či je zapísaná v obchodnom registri. Najlepšie sú osobné referencie od ľudí z nášho okolia, ktorí mali s firmou dobrú osobnú skúsenosť. V zahraničí nikomu nedávajme svoje doklady (občiansky preukaz či pas) pod zámienkou, že nám môže sprostredkovať prácu či pracovné povolenie.

     • Kubo v SND

      Divadelné predstavenie v SND https://youtu.be/FNH666PHM6w

      Fotografie prevzaté z https://snd.sk/inscenacia/3801/kubo. Ďalšie fotografie sú dostupné na FB Gymnázia v Ružomberku.

      Klasická veselohra Kubo je dielo slovenskej klasiky, ktoré sa prekvapivo na doskách našej prvej scény doposiaľ nikdy neinscenovalo. „Anča, aha, ja mám nožík“ je najznámejšia replika z populárnej veselohry, ktorú jej autor, evanjelický kňaz Jozef Hollý, nikdy nenapísal. Preslávil ju Jozef Kroner najprv v martinskej inscenácii v réžii autorovho syna, ale do povedomia širšej verejnosti sa dostala predovšetkým prostredníctvom televíznej inscenácie Martina Ťapáka. Dedinský obmedzenec Kubo sa stal vďaka Jozefovi Kronerovi prototypom komickej figúry, na ktorej sa nesmejú len ostatné postavy, ale predovšetkým diváci. V tomto spracovaní Hollého predlohy sa však pozabudlo na odvrátenú podobu príbehu zo slovenského vidieka –

     • Európska noc výskumníkov

      30. 9. 2022 sa študenti sekundy, tercie, kvinty, sexty a septimy zúčastnili najväčšieho vedecko-popularizačného podujatia na Slovensku. Európska noc výskumníkov vznikla z iniciatívy Európskej komisie a je paralelne organizovaná v 25 krajinách. Tento rok sa do nej zapojilo viac ako 300 miest po celej Európe. Prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok mali v Banskej Bystrici študenti možnosť preniknúť do sveta elektromotorov, priblížili sa športovým hviezdam, zistili, ako je to s vnímaním chutí a vôní, vyskúšali si prvú pomoc, nakreslili obrázok pomocou elektriny, vyskúšali virtuálnu geografiu, zapojili sa do počítačových hier a presvedčili sa, že všetko sa začalo bunkou.

     • GAUDEAMUS - AKADÉMIA Bratislava 2022

      Európsky veľtrh pomaturitného a celoživotného vzdelávania

      V utorok 4.10.2022 navštívili naši študenti 3.A, 3.B Európsky veľtrh vysokých škôl, ktorý sa uskutočnil v priestoroch výstaviska Incheba Expo Bratislava. Študentom boli k dispozícii prednášky, testovacie centrum, poradenský servis, poradenstvo pre štúdium v zahraničí a ďalšie aktivity. Viac na www.gaudeamus-sk.sk alebo na Facebooku @GaudeamusSK. Akcia pre študentov, výchovných poradcov, triednych učiteľov a širokú verejnosť sa tak opäť po pandémii vrátila, aby nadviazala na predchádzajúce roky. Čo treba poznamenať je fakt, že organizátori akcie nezvládli nápor študentov a dlhé čakanie v rade pri vstupe do areálu nebolo ani príjemné, ani bezpečné. Deň sa nakoniec vydaril a študenti si odniesli dôležité poznatky, nové informácie a niektorí možno už teraz vedia, kam povedú ich dalšie životné kroky.

  • Partneri

   • {#1508} 2
   • eTwinning
   • Plán obnovy
  • Zvonenia

   Streda 27. 9. 2023
  • Sledujte nás :

  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje
  • Počet návštev: 16118761